WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 3-4(31/32), GRUDZIEŃ 2009Poprzedni

 

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2009 nr 3-4 | Eko-przeglądy ...

oprac. Aneta Gnyp
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

 
  Eko-przeglądy, informacje, nowości  
     
 

POLSKIE PARKI NARODOWE

    Parki narodowe - to klejnoty naszej polskiej przyrody. Musimy pamiętać, aby chronić te przyrodniczo cenne obszary, które położone są w różnych rejonach Polski, są to nie zniszczone fragmenty polskiej przyrody, na których, na szczęście, przetrwały ginące gatunki roślin, zwierząt i grzybów. Aby nie doprowadzić do ich zniszczenia, należy je najpierw poznać i przede wszystkim chronić, uświadamiając ich rolę już najmłodszym przyrodnikom. Oczywiście, każdy z nas, przemierzając szlaki turystyczne w parkach, nie może zapominać o zasadach, jakie obowiązują na tym terenie. Nie zadeptujmy go, rozsądnie korzystajmy z jego bogactwa, napawając się jego pięknem.


KŁOSOWSKI Grzegorz, KŁOSOWSKI Tomasz :
Biebrza : sześć pór roku = The Real Poland : The Biebrza Valley - Six Seasons
.
- Warszawa : Multico Oficyna Wydawnicza, cop. 2007

To niezwykły album o fascynujących bagnach biebrzańskich. Zawiera wspaniałe zdjęcia dwóch fotografików: Grzegorza i Tomasza Kłosowskich.

Przeglądając kolejne stronice książki, wyruszamy w podróż nad Biebrzę w sześciu odsłonach: na przedwiośniu, wczesną wiosną, późną wiosną, latem, jesienią i zimą. Uwagę przykuwają zdjęcia: krajobrazy w różnych porach roku, fauna i flora a także opisy tej magicznej okolicy.

 

PARKI narodowe : 23 skarby przyrody = National Parks - 23 Treasures of Nature /
tekst Romuald Olaczek. - Warszawa : "Multico", 2007

Album ten zabiera nas w przepiękne, niepowtarzalne zakątki polskiej przyrody. Stogi siana skąpane w miękkich promieniach słońca - w Kampinoskim Parku Narodowym, wschód i zachód słońca nad Tatrami, przestrzeń, dziewicza przyroda, gdzie można poczuć się naprawdę wolnym, zbliżyć się do natury.


EDUKACJA ekologiczna na terenach przyrodniczo cennych
//
Przyroda Polska. - 2004, nr 2, dod. Biuletyn Eko-edukacyjny, s. 10-12, 14-15

W dodatku do "Przyrody Polskiej" zawarte są adresy przyrodniczo cennych miejsc, w których prowadzona jest edukacja ekologiczna. Zawarto tam informacje o możliwościach edukacyjnych parków narodowych oraz leśnych kompleksów promocyjnych a także o bazie noclegowej. Informator ten został opracowany w Biurze Edukacji Ekologicznej i Komunikacji Społecznej Ministerstwa Środowiska.


SCHMIDT Hanna : Dlaczego należy chronić przyrodę? // Biologia w Szkole. - 2005, nr 6, s. 44-49
 

Jest to scenariusz zajęć przeznaczony do realizacji na lekcji biologii w gimnazjum, na której uczeń pozna parki narodowe, formy ochrony przyrody, cele powoływania parków narodowych, wyjaśni pojęcie gatunku rzadkiego i zagrożonego wyginięciem oraz omówi niektóre formy ochrony przyrody. Scenariusz zawiera informacje nt. niektórych zwierząt i roślin chronionych, jak również charakterystykę wybranych polskich parków narodowych.

Zawarta jest tu także ciekawa krzyżówka, której hasła oscylują wokół parków narodowych.


ROK w puszczy
[Film] / realizacja Stanisław Fiuk-Cisowski ; zdjęcia Stanisław Plewa, Andrzej Adamczyk, Jacek Niewadzi ; montaż Bogdan Saganowski ; muzyka Tadeusz Woźniak ; producent Piotr Śliwiński. - Warszawa : Studio Filmowe Kalejdoskop, 2006

To film o Puszczy Białowieskiej o każdej porze roku, w którym możemy zobaczyć, m.in.

  • jak wyglądały lasy, zanim zaczął użytkować je człowiek,
  • typy lasu: m.in. grąd, bór, ols, łęg,
  • żubra,
  • unikatowe ptaki, głównie dzięcioły,
  • ssaki żyjące w Puszczy,
  • organizmy związane z martwymi drzewami,
  • ryciny i fotografie dawnego użytkowania Puszczy, zwłaszcza carskich polowań.

Do filmu dołączone są scenariusze zajęć edukacyjnych opracowanych przez Hannę Schmidt dla różnych grup wiekowych na następujące tematy: "Warstwy lasu", "Poznajemy różne gatunki drzew', "Żubr - największy europejski ssak oraz inne ssaki, żyjące w Puszczy", "Parki narodowe formą ochrony przyrody w Polsce", "Ekosystem lasu naturalnego".

 
 

 

Eko-przeglądy, informacje, nowości / oprac. Aneta Gnyp // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 3-4/2009 (31/32) grudzień. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2009. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2009/3-4/090318.htm. - ISSN 1732-7008