Aktualności

Home / Aktualności

Konkurs „KSIĄŻKA MÓWI” – etap wojewódzki – laureaci

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja
W dniach 23 i 24 listopada 2021 r. odbył się finałowy etap drugiej edycji Konkursu Książka Mówi organizowanego przez Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego wraz z CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach i Łodzi, do którego zakwalifikowało się 40 uczniów ze szkół województwa łódzkiego. Przebieg konkursu miał formę bezpośredniego kontaktu na odległość z wykorzystaniem zdalnej platformy. Zebranych powitała Pani Halina Cyrulska - zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji, życząc wszystkim uczniom powodzenia. Poszczególne wystąpienia oceniało jury, w którego skład wchodzili nauczyciele bibliotekarze z CRE WŁ organizujących konkurs: Pani Sylwia Kubicka (Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim), Pani Elżbieta Kowalska (Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu), Pani Iwona Szwed (Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach), Pani Mariola Soboń (Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Łodzi) oraz Pani Kinga Zdunek z Departamentu Kultury i Edukacji…
Czytaj więcej

Konkurs „KSIĄŻKA MÓWI” – wręczenie nagród laureatom etapu rejonowego

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja
W dniu 17 października 2021r. odbyło się w naszej placówce uroczyste rozdanie nagród dla laureatów etapu rejonowego II edycji konkursu pięknego czytania „Książka Mówi”, którego celem jest rozwijanie czytelnictwa poprzez poznanie i upowszechnianie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym uczniom i ich opiekunom. Serdeczne gratulujemy oraz życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim.                                                                                                
Czytaj więcej
Konkurs „KSIĄŻKA MÓWI” – etap wojewódzki

Konkurs „KSIĄŻKA MÓWI” – etap wojewódzki

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja
W związku z sytuacją epidemiczną ulega zmianie regulamin etapu wojewódzkiego konkursu "KSIĄŻKA MÓWI" Zmiana regulaminu etapu wojewódzkiego konkursu Konkurs pięknego czytania KSIĄŻKA MÓWI Etap Wojewódzki odbędzie się zdalnie w dniach 23 listopada (szkoły podstawowe) i 24 listopada 2021 r (szkoły ponadpodstawowe). Organizatorzy powołują Komisję Wojewódzką, w której skład wchodzą: przedstawiciel Departamentu Kultury i Edukacji, aktor Teatru im. Stefana Jaracza, przedstawiciele Centrów Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi, Skierniewicach i Sieradzu. Uczestnicy Konkursu będą czytali dwa wiersze, odpowiednio K. K. Baczyńskiego oraz C. K. Norwida, wybrane przez siebie i zaprezentowane podczas etapu rejonowego. Uczestnik zostaje oceniony w skali 1-4 punktów za każdy przeczytany tekst przez każdego członka Komisji Wojewódzkiej. Łączna suma punktów przesądza o ocenie i zwycięstwie w Konkursie.
Czytaj więcej

Konkurs „Książka Mówi” – nagrody książkowe

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja
Z wielką przyjemnością informujemy, że nagrody książkowe dla bibliotek szkolnych o wartości 5000 zł dla każdej z wymienionych szkół otrzymują następujące placówki: szkoły podstawowe: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Raciszynie ze Szkołą Filialną w Kolonii Lisawica Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Raciszynie; Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Noblistów w Pajęcznie; Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Pabianicach; Szkoła Podstawowa w Krzyżanowie; Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 Roku w Czastarach. szkoły ponadpodstawowe: Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim; Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 6 im. Królowej Jadwigi w Piotrkowie Trybunalskim; Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie; Zespół Szkół Nr 1 im. J. Kilińskiego w Pabianicach; I Liceum Ogólnokształcące im. Śniadeckiego w Pabianicach. Serdecznie  gratulujemy.
Czytaj więcej

Konkurs „Książka Mówi” – laureaci etapu rejonowego

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla uczniów, Edukacja
W dniach 22 i 27 października 2021 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim wchodzącej  w skład Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim odbył się rejonowy etap drugiej edycji Konkursu Książka Mówi organizowanego przez Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego wraz z CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach i Łodzi. Konkurs mający na celu rozwijanie czytelnictwa poprzez poznanie i upowszechnianie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida, skierowany jest do uczniów: klas VII -VIII szkół podstawowych, którzy przedstawili twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, uhonorowanego przez Sejm tytułem patrona 2021 roku „w uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury”, oraz uczniów szkół średnich - utwory Cypriana Kamila Norwida, którego Sejm uhonorował jako wybitnego poetę, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artystę…
Czytaj więcej
Konkurs „Książka Mówi” – etap rejonowy

Konkurs „Książka Mówi” – etap rejonowy

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla uczniów, Edukacja
  22 października 2021 r. (piątek) w CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim - Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim ul. Wojska Polskiego 2 odbędzie się etap rejonowy konkursu pięknego czytania „Książka mówi” dla szkół ponadpodstawowych. Zapraszamy laureatów etapów szkolnych. Prosimy o przybycie o godzinie podanej w adresowanej do Państwa korespondencji. Szkoły, których uczniowie zostaną zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego konkursu zostaną powiadomione.  
Czytaj więcej
Legimi zaprasza!

Legimi zaprasza!

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej
Od 1 października oferujemy naszym czytelnikom dostęp do internetowej bazy książek LEGIMI . Zapraszamy Państwa do bezpłatnego czytania na własnym urządzeniu, w dowolnym miejscu, e-booków znajdujących się w bazie LEGIMI (ok. 70.000 e-booków). Ogromny wybór najnowszych, najbardziej poczytnych książek! Aby otrzymać dostęp do bazy należy: 1. Przyjść, zadzwonić do biblioteki bądź skontaktować się z wypożyczalnią drogą mailową: wypozyczalnia@pedagogiczna.edu.pl 2. Zgłosić chęć otrzymania dostępu do e-booków Legimi jako czytelnik BPP. (bibliotekarz udostępni jednorazowy kod dostępu, który służy do rejestracji i pozyskiwania e-booków). 4. Zarejestrować się na stronie http://www.legimi.pl/lodzkie. Można też pobrać bezpłatną aplikację Legimi dostępną na urządzeniach z systemami operacyjnymi, dla których jest ona dostępna: iOS (iPhone, iPad), Android (w tym niektóre czytniki e-booków), Windows Phone, Windows 8 i 10. Każdy czytelnik może czytać w chmurze® jednocześnie na 2 urządzeniach. Kod…
Czytaj więcej
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – Dzień Drugi

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – Dzień Drugi

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja
30.09.2021r. (czwartek) w Szkole Podstawowej nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie z klas II i III rozwiązywali zagadki kryminalne razem z Detektywem Pozytywką bohaterem książek ,,Detektyw Pozytywka” oraz ,,Nowe kłopoty detektywa Pozytywki”. Panie Sylwia Kubicka i Beata Adamus na zaproszenie wychowawczyni klasy II a - Julity Kubickiej zapoznały dzieci z przygodami bohatera. Młodzi detektywi szukali zaginionych skarpetek, planowali remonty i uczyli się zasad logiki, a na zakończenie spotkania otrzymali do pokolorowania „portrety” słynnego Detektywa Pozytywki z największym postrachem złoczyńców – kaktusem.                                                              
Czytaj więcej
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – Dzień Pierwszy

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – Dzień Pierwszy

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja
Wielką sztuką jest odpowiednio wprowadzić dziecko w świat dorosłych, ale niełatwo jest dorosłym funkcjonować w świecie dziecka. Irena Borecka Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 29 września gościłyśmy w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Wodzinie Prywatnym. Na zajęciach z elementami biblioterapii  pn. Jak sobie radzić ze złością? (klasy I-III) oraz Stajesz się naprawdę odpowiedzialny za to, co oswoiłeś (klasy IV-VIII) uczniowie aktywnie uczestniczyli w poszukiwaniu literackich drogowskazów po świecie emocji i uniwersalnych wartości. Miłym akcentem dla prowadzących był występ dzieci z kl. V na otwartej lekcji języka polskiego przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Pani Marty Goszczyńskiej.                                                          …
Czytaj więcej
Lekcje w bibliotece

Lekcje w bibliotece

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla uczniów, Edukacja
Zapraszamy do zapisu na zajęcia edukacyjne! W naszej ofercie mamy wiele tematów z edukacji czytelniczej, medialnej, literackiej, biblioterapeutycznej oraz ekologicznej. Zajęcia skierowane są do rożnych grup wiekowych – od przedszkolaków po uczniów szkół ponadpodstawowych. Ponadto mamy w planach prowadzenie ciekawych spotkań, poranków czytelniczych, prelekcji, warsztatów i pokazów filmów. Będziemy na bieżąco informować Państwa o planowanych wydarzeniach! A do zapisu na lekcje zapraszamy już dziś. Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych, tel. 44 6495077 Nasza oferta dydaktyczna
Czytaj więcej
Trudny klient. Webinarium

Trudny klient. Webinarium

Dla nauczycieli, Spotkanie z ekspertem
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Tryb oraz Good Books, zapraszają na szkolenie online dla nauczycieli i bibliotekarzy pt. "Trudny klient. Praktyczny trening autokontroli. Budowanie osobistych kompetencji radzenia sobie z impulsywnością." Spotkanie poprowadzi Cecylia Bieganowska, trenerka Good Books, socjoterapeuta i psychoterapeuta dzieci i młodzieży po Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, praktyk Racjonalnej Terapii Zachowania, trener, fizjoterapeuta, międzynarodowo Certyfikowany Coach ICF i certyfikowany project manager IPMA D. OPIS SZKOLENIA: Co to znaczy trudny klient? Jak go identyfikować, rozumieć potrzeby i reagować adekwatnie, chroniąc jednocześnie siebie? Praktyka dbania o własne granice i zasoby w zetknięciu z wymagającymi klientami. CZAS TRWANIA: 3h Termin: 21 października Godziny: 9.00-12.00 Forma: Webinarium Szkolenie jest bezpłatne. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo mają nauczyciele i bibliotekarze powiatów: piotrkowskiego, opoczyńskiego, tomaszowskiego, bełchatowskiego i radomszczańskiego.  
Czytaj więcej
Konkurs „Książka Mówi”

Konkurs „Książka Mówi”

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla uczniów
  Zapraszamy do udziału w konkursie KSIĄŻKA MÓWI. Konkurs jest skierowany do uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich z terenu województwa łódzkiego. Konkurs trwa od 20 września 2021 r. do 30 listopada 2021 r. i podzielony jest na 3 etapy – szkolny, rejonowy oraz wojewódzki. Celem Konkursu jest rozwijanie czytelnictwa poprzez poznanie i upowszechnianie ponadczasowego, pełnego uniwersalnych wartości dorobku twórczego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida - pisarzy uhonorowanych przez Sejm tytułem Patrona 2021 roku „w uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury” oraz pogłębienie zainteresowań artystycznych uczestników i ich wrażliwości na dziedzictwo kulturalne i patriotyczne. Dodatkowo również doskonalenie umiejętności pięknego czytania oraz praca nad dykcją poprzez głośne czytanie. Zachęcamy do realizacji projektu w Państwa Placówce. Ufamy, iż udział w tym przedsięwzięciu pozwoli…
Czytaj więcej
Dzień Kropki w Centrum

Dzień Kropki w Centrum

Aktualności, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja
15 września to dzień kreatywności, zabawy i odkrywania talentów. W tym dniu dzieci z piotrkowskich przedszkoli odwiedziły Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Historia Washti posłużyła do przygotowania kropkowych gier i zabaw dla dzieci. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji oraz relacji z tego wydarzenia w telewizji Piotrków. S
Czytaj więcej
Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie 2021

Aktualności
W sobotę 4 września odbywa się dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą jest ,,Moralność pani Dulskiej'' Gabrieli Zapolskiej. Z tej okazji pracownicy Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie odczytali fragmenty dzieła. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji /odnośnik "Czytaj więcej"/
Czytaj więcej
Budżet Obywatelski – głosowanie

Budżet Obywatelski – głosowanie

Aktualności, Dla Społeczności Lokalnej
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim prosi Państwa o głosowanie na projekt pt. „Biblioterapia ważnym elementem upowszechniania kultury i rehabilitacji zdrowotnej” w ramach: Budżetu Obywatelskiego „ŁÓDZKIE NA PLUS” na 2022 rok . Wygrana pozwoli nam wzbogacić bibliotekę o nowe, ciekawe zbiory. Jak nam pomóc? To proste. Są 2 sposoby do wyboru: 1. PRZYJŚĆ do BPP ul. Wojska Polskiego 2 w godzinach 8.00-15.00 i na miejscu WYPEŁNIĆ KARTĘ do głosowania. 2. KLIKNĄĆ w link: KARTA-DO-GLOSOWANIA-BO-2022. Wypełnić kartę do głosowania wpisując m. in. w części A w rubryce Powiat zamieszkania: Piotrków Tryb., a części B w rubryce Powiatowa: symbol EP 003. Następnie wydrukować, podpisać i wrzucić do urny mieszczącej się w naszej siedzibie (ul. Wojska Polskiego 2) w godzinach 8.00-17.00 przykład: Głosować może KAŻDY mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego, który ukończył 18 lat. Głos należy…
Czytaj więcej
Zapisy online – nowa usługa

Zapisy online – nowa usługa

Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Uncategorized
Nie jesteś jeszcze CZYTELNIKIEM naszej biblioteki lub którejkolwiek naszej filii: w Bełchatowie, Opocznie, Radomsku i Tomaszowie Mazowieckim? Nie szkodzi. Teraz, nie wychodząc z domu, możesz zapisać się online. Wystarczy skorzystać z usługi: „Zapisy do biblioteki online”. Kto może? Zgodnie z Regulaminem z biblioteki mogą korzystać:  WSZYSCY mieszkańcy województwa łódzkiego i usytuowanych w pobliżu powiatów ościennych województw, którzy ukończyli 16 rok życia. Skorzystać WARTO, gdyż zdalny zapis uprawnia do: korzystania z usług rezerwacji i zamówień oraz otrzymania bezpłatnego kodu PIN do czytelni elektronicznej Ibuk Libra. Jednak wypożyczenie zbiorów możliwe jest dopiero po wizycie w bibliotece, okazaniu dokumentu tożsamości, wypełnieniu i podpisaniu deklaracji oraz otrzymaniu BEZPŁATNIE karty bibliotecznej. Jak to zrobić? To bardzo proste – należy: - w katalogu on-line wejść w zakładkę KONTO lub kliknąć w link   - dokonać rejestracji wypełniając zamieszczony…
Czytaj więcej
Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny

Dla uczniów, Wydarzenia
Z okazji Dnia Dziecka Biblioteka Pedagogiczna i Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają  uczniów klas  I szkoły podstawowej oraz dzieci z grup przedszkolnych w wieku 5-6 lat  z Piotrkowa Trybunalskiego na konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajek i baśni". Więcej o konkursie w naszym regulaminie
Czytaj więcej
Wyzwania współczesnej edukacji – kształcenie na odległość

Wyzwania współczesnej edukacji – kształcenie na odległość

Dla nauczycieli, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Serdecznie zapraszamy dyrektorów szkół i placówek oświatowych do udziału w bezpłatnej konferencji online: „Wyzwania współczesnej edukacji – kształcenie na odległość”, organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z naszą Biblioteką oraz i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Konferencja odbędzie się 19 kwietnia na platformie MS Teams o godzinie 12.00 i będzie poświęcona wyzwaniom, przed jakimi stoi polska oświata w dobie pandemii. Więcej informacji o wydarzeniu
Czytaj więcej
#Łódzkie gra w szachy

#Łódzkie gra w szachy

Uncategorized
Samorząd Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach zapraszają nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych województwa łódzkiego do wzięcia udziału w projekcie #Łódzkie gra w szachy. Cele projektu: - dostarczenie nauczycielom innowacyjnych i efektywnych narzędzi do codziennej pracy z dziećmi; - zwiększenie umiejętności matematycznych dzieci w zakresie logicznego i analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów, orientacji przestrzennej i koncentracji; - wsparcie społecznego i emocjonalnego rozwoju dzieci. Projekt skierowany jest do 50 placówek (25 przedszkoli i 25 szkół podstawowych). Z każdej placówki może być delegowanych 2 nauczycieli. Ideą projektu jest stworzenie warunków i zainicjowanie nauki gry w szachy w szkołach i przedszkolach województwa łódzkiego. Międzyszkolne zajęcia poprowadzą przeszkoleni nauczyciele. Założenia projektu będą kontynuowane w kolejnych latach. W ramach projektu: - nauczyciele: * odbędą bezpłatny e-learningowy kurs doskonalący przygotowujący do prowadzenia zajęć gry…
Czytaj więcej
Wydarzenia biblioteczne dla seniorów – warsztaty online

Wydarzenia biblioteczne dla seniorów – warsztaty online

Aktualności, Dla nauczycieli, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Serdecznie zapraszamy na bezpłatny warsztat online pt. "Skuteczna organizacja wydarzeń bibliotecznych dla seniorów od A do Z", który odbędzie się w formie webinarium 15 kwietnia 2021 roku w godzinach 9.00-12.00 na platformie LiveWebinar. Uczestniczyć w szkoleniu będzie można poprzez: komputer, laptop, tablet, smartfon. Spotkanie poprowadzi Magdalena Klimczak z Good Books. Zorganizowanie w bibliotece wydarzenia dla seniorów wiąże się z szeregiem czynności, które należy podjąć w celu jego odpowiedniej promocji, zapewnienia wygody i bezpieczeństwa uczestników, a także zadbania o odpowiednią frekwencję. Pieniędzy na sfinansowanie eventu nierzadko trzeba szukać u sponsorów, fundacji czy innych podmiotów. Seniorzy to wdzięczna grupa odbiorców, ale oferta musi być dostosowana do ich zainteresowań i potrzeb. Na szkoleniu wspólnie zastanowimy się jak do nich dotrzeć i sprawić, by biblioteka stała się komfortowym miejsce dla każdego seniora. Osoby zainteresowane…
Czytaj więcej
KSIĄŻKA MÓWI – laureaci etapu wojewódzkiego

KSIĄŻKA MÓWI – laureaci etapu wojewódzkiego

Dla nauczycieli, Dla uczniów, Wydarzenia
18 listopada odbył się wojewódzki etap konkursu „KSIĄŻKA MÓWI”. Ze względu na sytuację epidemiczną, ten etap również został przeprowadzony w formie zdalnej. Do finału zakwalifikowano 12 uczniów. Komisja wyłoniła 3 laureatów konkursu oraz przyznała 5 wyróżnień. Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że spośród pięciu laureatów etapu rejonowego trzy osoby z naszego rejonu otrzymały wyróżnienia a jedna tytuł Laureata Konkursu Wojewódzkiego. Podsumowanie konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się w późniejszym terminie. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział  w konkursie w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!!! Lista laureatów
Czytaj więcej
KSIĄŻKA MÓWI – laureaci etapu rejonowego konkursu

KSIĄŻKA MÓWI – laureaci etapu rejonowego konkursu

Dla nauczycieli, Dla uczniów, Wydarzenia
Za nami etap rejonowy konkursu pięknego czytania „KSIĄŻKA  MÓWI”. W eliminacjach brali udział uczniowie wyłonieni na etapie szkolnym. Ze względu na zmieniającą się sytuację sanitarno-epidemiologiczną w naszym kraju uczestnicy nie mogli zaprezentować się osobiście. Ich występy zostały nagrane w formie filmów wideo i obejrzane przez jury konkursu. Komisja brała pod uwagę m.in. prawidłową dykcję, tempo, intonację czytanego tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny – stronę emocjonalną i atmosferę przekazu. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Lista uczestników zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego
Czytaj więcej
RODO dla bibliotek

RODO dla bibliotek

Edukacja, Zbiory
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich udostępniło bezpłatnie w formie elektronicznej dla wszystkich zainteresowanych osób publikację pt. "RODO dla bibliotek. Kodeks postępowania wspierający we właściwym stosowaniu RODO" pod redakcją Sylwii Czub-Kiełczewskiej oraz dr. Łukasza Wojciechowskiego. Kodeks powstał w celu zapewnienia merytorycznego i praktycznego wsparcia dla bibliotek publicznych, pedagogicznych i wojskowych.   Więcej informacji na temat projektu Kodeks do pobrania (plik .pdf)
Czytaj więcej
Edukacja w czasach pandemii – darmowy ebook

Edukacja w czasach pandemii – darmowy ebook

Aktualności, Edukacja, Zbiory
"Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19. Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele", to publikacja elektroniczna pod redakcją naukową dr. hab. prof. UAM Jacka Pyżalskiego. Na podręcznik składa się 14 artykułów napisanych przez naukowców oraz praktyków zdalnej edukacji.  Zachęcamy do pobrania darmowego ebooka.     
Czytaj więcej
Organizacja zajęć na odległość – szkolenie online

Organizacja zajęć na odległość – szkolenie online

Aktualności, Dla nauczycieli, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Nauczyciele bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim oraz Filii, w ramach szkolenia rady pedagogicznej, 27 listopada od godziny 10.00 do 13.30 będą uczestniczyć w spotkaniu online pt. "Organizacja zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość". Szkolenie poprowadzą Katarzyna Harlejczyk i Marlena Kowalska z WODN w Piotrkowie Tryb.  Informacja o prowadzących: Katarzyna Harlejczyk – nauczyciel informatyki z tytułem Microsoft Innovative Educator Ekspert, prowadząca warsztaty z zakresu obsługi narzędzi Office 365 Marlena Kowalska – polonista, bibliotekarz, ekspert MIEE, ambasador programu e-Twinning w województwie łódzkim. Członkini społeczności SuperBelfrzy RP. Mamy kilka wolnych miejsc, więc serdecznie zapraszamy zainteresowanych nauczycieli bibliotekarzy, którzy chcieliby dołączyć bezpłatnie do spotkania.    Kontakt: Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych BPP, tel. 044 6495077  
Czytaj więcej
Praca z klientem w bibliotece – szkolenie online

Praca z klientem w bibliotece – szkolenie online

Dla nauczycieli, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Serdecznie zapraszamy na szkolenie online pt. "Standardy obsługi klienta i proaktywne podejście do pracy z klientem w bibliotece", które odbędzie się 26 listopada, od 9.00 do 12.00 na platformie LiveWebinar. Uczestniczyć w szkoleniu będzie można poprzez: komputer, laptop, tablet, smartfon. Spotkanie poprowadzi Michał Szczypek, trener z Good Books. Uczestnicy szkolenia poznają podstawowe zasady prowadzenia rozmowy handlowej oraz zidentyfikują te jej elementy, które mogą zaszczepić w codziennej pracy z klientem biblioteki. Nauczą się znaczenia poszczególnych etapów rozmowy z klientem oraz poznają czynniki wzmacniające budowanie wizerunku profesjonalnego bibliotekarza. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o przesłanie do 24 listopada do godz. 10.00 na adres mailowy wspomaganie@pedagogiczna.edu.pl zgłoszenia z następującymi danymi: tytuł szkolenia, imię, nazwisko, placówka, numer telefonu i adres mailowy. Wszystkie osoby zostaną powiadomione o zakwalifikowaniu się na szkolenie drogą mailową.  Uczestnicy…
Czytaj więcej
Biblioterapia – szkolenie online

Biblioterapia – szkolenie online

Dla nauczycieli, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na szkolenie z dr Wandą Matras-Mastalerz, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Szkolenie pn. "Biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji i terapii" odbędzie się online 23 listopada 2020 r. w godzinach 12.00-14.00 na platformie Zoom.  Celem szkolenia będzie dostarczenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu doboru i możliwości wykorzystania odpowiednich tekstów edukacyjnych, wychowawczych i terapeutycznych adresowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Warsztaty będą miały na celu rozwijanie umiejętności samodzielnego prowadzenia zajęć na podstawie atrakcyjnej literatury w bibliotekach, na zajęciach lekcyjnych, w świetlicach i przedszkolach. Pokażą różnorodne metody pracy z czytelnikiem, także z tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych i czytelniczych. Zajęcia  poszerzą wiedzę z zakresu doboru i wykorzystania odpowiedniej literatury dla osób niechętnie czytających, z zaburzeniami dysleksji,…
Czytaj więcej
KSIĄŻKA MÓWI – zmiana regulaminu konkursu

KSIĄŻKA MÓWI – zmiana regulaminu konkursu

Aktualności, Dla uczniów
W związku z sytuacją epidemiczną w kraju wprowadzone zostały zmiany do regulaminu etapu rejonowego konkursu „KSIĄŻKA MÓWI”: 1. Zmianie uległa forma konkursu. Etap rejonowy polegać będzie na przeczytaniu wybranych w etapie szkolnym utworów, tj. 1 fragmentu prozy o objętości ok. pół strony i 1 wiersza oraz nagraniu wystąpienia w formie filmiku. Film należy nagrać i przesłać w jednym ze standardowych formatów plików wideo MP4/AVI/WMV/MKV na adresy e-mail Bibliotek Pedagogicznych zgodnie z wykazem przedstawionym w załączniku nr 1 do Regulaminu do 30 października 2020 r. 2. Etap rejonowy został przedłużony do dnia 30 października 2020 r. 3. Każda Biblioteka Pedagogiczna powołuje Komisję Rejonową składającą się z 3 nauczycieli bibliotekarzy. 4. Lista Uczestników Etapu Wojewódzkiego zostanie opublikowana na stronie Konkursu do dnia 6 listopada 2020r. Regulamin konkursu do pobrania.http://pedagogiczna.edu.pl/wp-content/uploads/2020/11/regulamin-konkursu-ksiazka-mowi.pdf 
Czytaj więcej
Łódzkie na Plus

Łódzkie na Plus

Aktualności, Dla Społeczności Lokalnej
Znamy wyniki głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego "Łódzkie na Plus" na rok 2021. Do grona zwycięskich projektów dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego zakwalifikował się nasz projekt "Senior w bibliotece - biblioteka dla seniora". Głosy, które Państwo oddali na projekt związany z działalnością biblioteki pozwoli nam uatrakcyjnić ofertę skierowaną do Czytelników w roku 2021. Bez Państwa pomocy nie byłoby to możliwe. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu.
Czytaj więcej
Ibuk Libra zaprasza!

Ibuk Libra zaprasza!

Dla nauczycieli, Zbiory
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie opłaciła dla swoich czytelników kolejny rok abonamentu w Ibuk Libra. Od 1 października oferujemy dostęp online, 24 godziny na dobę z dowolnego miejsca do 2387 publikacji. To ponad 300 książek więcej niż w roku ubiegłym! Możecie korzystać z nich na komputerze, laptopie, tablecie lub smartfonie. To proste! Wystarczy, że do nas zadzwonicie lub napiszecie maila i dostaniecie kod PIN od bibliotekarza. Więcej informacji: http://pedagogiczna.edu.pl/ibuklibra/ Wirtualna czytelnia: https://libra.ibuk.pl/
Czytaj więcej
W nowej siedzibie

W nowej siedzibie

Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów
Przeprowadzka została zakończona. 5 października Biblioteka Pedagogiczna otworzyła swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych. Serdecznie zapraszamy naszych Czytelników do siedziby przy ulicy Wojska Polskiego 2 w następujących godzinach: poniedziałek-środa, piątek - 8.00-18.00 czwartek - 8.00-15.00 Przypominamy, że w związku z pandemią wprowadzone zostały następujące zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych: * w wypożyczalni może przebywać naraz nie więcej niż 3 czytelników, * obowiązuje stosowanie maseczek ochronnych oraz dezynfekcja dłoni przy wejściu do wypożyczalni, * udostępnianie czasopism archiwalnych zostanie przywrócone 2 listopada br., * książki zwracane przez czytelników kierowane będą na pięciodniową kwarantannę i dopiero po tym okresie przywracane do obiegu czytelniczego.
Czytaj więcej
Informacja

Informacja

Aktualności
Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim zostanie otwarta w nowej siedzibie (ul. Wojska Polskiego 2) w dniu 5 października 2020. Godziny otwarcia biblioteki: poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 8.00-18.00, czwartek: 8.00-15.00. W związku z pandemią wprowadzamy następujące zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych: * w wypożyczalni może przebywać naraz nie więcej niż 3 czytelników, * obowiązuje stosowanie maseczek ochronnych oraz dezynfekcja dłoni przy wejściu do wypożyczalni, * udostępnianie czasopism archiwalnych zostanie przywrócone 2 listopada br., * książki zwracane przez czytelników kierowane będą na pięciodniową kwarantannę i dopiero po tym okresie przywracane do obiegu czytelniczego. Dodatkowo informujemy: * Przepraszamy za zautomatyzowane powiadomienia o przetrzymaniu książek i grożących karach, które przychodziły do Państwa w czasie zamknięcia biblioteki. Żadne kary za okres zamknięcia biblioteki nie będą pobierane. * Zachęcamy do ponownego zamawiania…
Czytaj więcej
Konkurs pięknego czytania KSIĄŻKA MÓWI

Konkurs pięknego czytania KSIĄŻKA MÓWI

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Wydarzenia
Zapraszamy do udziału w konkursie KSIĄŻKA MÓWI. Konkurs jest skierowany do uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich z terenu województwa łódzkiego. Konkurs trwa od 14 września 2020 r. do 30 listopada 2020 r. i podzielony jest na 3 etapy – szkolny, rejonowy oraz wojewódzki. Celem Konkursu jest rozwijanie czytelnictwa przez zainteresowanie i poznanie twórczości Karola Wojtyły, późniejszego Papieża Św. Jana Pawła II, upowszechnianie jego myśli, rozważań na uniwersalne tematy takie jak życie, śmierć, wiara, moralność, sztuka, poezja, teatr, przyjaźń, miłość, rodzina, wolność, solidarność, patriotyzm, Ojczyzna - w roku upamiętniającym Wielkiego Polaka. Dodatkowo również kształcenie języka i umiejętność pięknego czytania oraz praca nad dykcją poprzez głośne czytanie. Więcej informacji.
Czytaj więcej
Przeprowadzka BPP

Przeprowadzka BPP

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla uczniów
W związku z przeprowadzką do nowej siedziby i planowanym zamknięciem Biblioteki prosimy Państwa o zwrot wypożyczonych, a już niepotrzebnych pozycji do 26 czerwca. Z uwagi na fakt, że wszystkie zbiory zostały już spakowane od 16 czerwca nie wypożyczamy zbiorów poza bibliotekę oraz nie udostępniamy zbiorów na miejscu. Godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek –  8.00-15.00 wtorek, czwartek – 10.00-17.00
Czytaj więcej
Przeprowadzka BPP

Przeprowadzka BPP

Aktualności, Dla Społeczności Lokalnej, Wydarzenia
W związku z planowaną przeprowadzką do nowej siedziby i zamknięciem Biblioteki od dnia 29 czerwca, prosimy Państwa o zwrot wypożyczonych, a już niepotrzebnych pozycji.  Ponadto proponujemy, aby jak najszybciej zaopatrzyć się u nas w książki, które będą Państwu potrzebne w czasie wakacji. Jesteśmy w trakcie pakowania księgozbioru, więc zakres pozycji, które jeszcze można wypożyczyć, zmniejsza się z każdym dniem! Godziny pracy: 1.06-26.06.2020 poniedziałek, środa, piątek - 8.00-15.00 wtorek, czwartek - 10.00-17.00
Czytaj więcej
Zapraszamy po przerwie!

Zapraszamy po przerwie!

Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów
Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim wznawia działalność w ograniczonym zakresie. W dniach 18 maja - 26 czerwca placówka będzie czynna w następujących godzinach: poniedziałek, środa, piątek -  8.00-15.00, wtorek, czwartek - 10.00-17.00.  czytelników obowiązują maseczki i rękawiczki biblioteka udostępnia czytelnikom płyn dezynfekcyjny niedostępna jest czytelnia oraz komputery dla czytelników zwracane książki udają się na 5-dniową kwarantannę (po tym terminie staną się dostępne dla kolejnych czytelników) w wypożyczalni mogą znajdować się jednocześnie 3 osoby zachęcamy do przygotowania konkretnych tytułów i/lub sygnatur książek, które chcą Państwo wypożyczyć (katalog on-line) zachęcamy do rezerwacji i zamawiania książek przez internet zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego, facebookowego w każdej sprawie stanowiącej przygotowanie do wizyty w bibliotece UWAGA Ze względu na zbliżającą się przeprowadzkę biblioteki czasowo niedostępna jest starsza część księgozbioru (na chwilę…
Czytaj więcej
Mistrz Dyktand i Mistrz Ortografii

Mistrz Dyktand i Mistrz Ortografii

Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja, Wydarzenia
Serwis edukacyjny dyktanda.pl zaprasza na pierwszą edycję konkursu „Mistrz Dyktand i Mistrz Ortografii”. Jest on przeznaczony zarówno dla lubiących tworzyć, jak i rozwiązywać dyktanda. Konkurs rozpoczyna się 24 kwietnia i potrwa do 24 maja 2020 r. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: Mistrz Dyktand oraz Mistrz Ortografii. Dla zwycięzców, organizator wydarzenia przewiduje mistrzowskie tytuły oraz ponad 100 nagród rzeczowych. Korzystanie ze strony oraz udział w konkursach są bezpłatne. Dodatkowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są pod adresem: www.dyktanda.pl Dodatkowe konkursy z niespodziankami dostępne są na profilu portalu Facebook organizatora.
Czytaj więcej
Wiktoria 1920

Wiktoria 1920

Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja
17 kwietnia ruszył wyjątkowy cykl historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej. Przez 7 miesięcy, co tydzień (w każdy piątek), na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikowane będą materiały, które pokażą jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Historia została zapisana wspomnieniami osób, które brały udział w tamtych wydarzeniach – listami, pamiętnikami, notatkami prasowymi, oficjalnymi depeszami. Zebrane źródła oddają głos dowódcom i żołnierzom, robotnicom, urzędniczkom, księżom, artystkom, mieszkańcom miast i wsi. Projekt „Wiktoria 1920” został przygotowany przez Ośrodek KARTA na zlecenie Biura Programu NIEPODLEGŁA, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości.   Pierwszy wpis w cyklu „Wiktoria 1920” jest już dostępny.  Materiały za: www.niepodlegla.gov.pl. Prawa autorskie: Biuro Programu „Niepodległa”.  
Czytaj więcej
Maseczki od Marszałka

Maseczki od Marszałka

Aktualności, Dla Społeczności Lokalnej, Wydarzenia
W dniach 16-17.04 w godzinach od 9.00 do 15.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim będą rozdawane mieszkańcom Piotrkowa bezpłatnie maseczki ochronne wielokrotnego użytku. Wśród piotrkowskich jednostek, które będą wydawać maski znalazły się także: Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, KRUS oraz ConnectBus. Akcja trwa na terenie całego województwa łódzkiego, a dystrybucja będzie odbywać się w kilku transzach.  Akcja, która jest inicjatywą Samorządu Województwa Łódzkiego będzie trwała do wyczerpania zapasów. Maseczki zostały zamówione u lokalnych przedsiębiorców, a koszty ich powstania zostaną pokryte z pieniędzy unijnych. W sumie Samorząd zakupi milion masek. Więcej informacji oraz lista placówek dystrybuujących maseczki
Czytaj więcej
WODN w Piotrkowie – działania w okresie epidemii

WODN w Piotrkowie – działania w okresie epidemii

Dla nauczycieli, Edukacja
WODN w Piotrkowie Trybunalskim w okresie czasowego zamknięcia szkół podjął wiele działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym, których celem było wsparcie nauczycieli, a w związku z tym i uczniów. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym podsumowaniem. Opis działań informacyjno-edukacyjnych podjętych przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim  od 13 marca do 6 kwietnia  
Czytaj więcej
Na ratunek Ziemi. Marcowe prelekcje

Na ratunek Ziemi. Marcowe prelekcje

Dla uczniów, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Z powodu dużego zainteresowania lutowymi terminami spotkań, ponownie zapraszamy na prelekcję pt. „Na ratunek Ziemi. O wpływie wyborów żywieniowych na nasze środowisko”. Prelegentka, pani Maria Koziarkiewicz jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, doktorem nauk medycznych, specjalistką z zakresu chirurgii dziecięcej, weganką i aktywistką prozwierzęcą. Spotkanie  skierowane jest do uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych szeroko pojętą ekologią, ochroną przyrody, prawami zwierząt oraz dietą roślinną i jej wpływem na zdrowie i środowisko. W ramach spotkania przewidziany jest czas na pytania od uczniów oraz dyskusję.  Terminy spotkań marcowych: 27 marca (wtorek) o godzinie 11.00 oraz 31 marca (piątek) o godzinie 9.00.  Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy do zapisu: Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych, tel. 44 6495077
Czytaj więcej
Na ratunek Ziemi. Prelekcja

Na ratunek Ziemi. Prelekcja

Dla uczniów, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Fundacja Viva! Akcja dla zwierząt oraz Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim serdecznie zapraszają na prelekcję pani Marii Koziarkiewicz, absolwentki Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, doktor nauk medycznych, specjalistki z zakresu chirurgii dziecięcej, weganki i aktywistki prozwierzęcej. Spotkanie pt. "Na ratunek Ziemi. O wpływie wyborów żywieniowych na nasze środowisko" skierowane jest do uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych szeroko pojętą ekologią, ochroną przyrody, prawami zwierząt oraz dietą roślinną i jej wpływem na zdrowie i środowisko. W ramach spotkania przewidziany jest czas na pytania od uczniów oraz dyskusję.  Proponujemy dwa terminy spotkań w czytelni BPP: 25 lutego (wtorek) o godzinie 10.00 oraz 28 lutego (piątek) o godzinie 9.00.  Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy do zapisu: Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych, tel. 44 6495077 Create with Canva
Czytaj więcej
Polskie Państwo Podziemne. Wystawa

Polskie Państwo Podziemne. Wystawa

Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja, Wystawa
Zapraszamy do oglądania w naszej czytelni wystawy wypożyczonej z łódzkiego Oddziału IPN zatytułowanej "Polskie Państwo Podziemne". Autorem wystawy jest Paweł Murawski. Do opracowania wystawy wykorzystano zdjęcia pochodzą z Archiwum IPN, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Studium Polski Podziemnej w Londynie, zbiorów Biblioteki Narodowej oraz zbiorów Ośrodka KARTA. Dla zainteresowanych grup szkolnych - począwszy od 4. klasy szkoły podstawowej do maturzystów - pan Andrzej Popłoński, historyk, dyrektor BPP, przeprowadzi zajęcia będące omówieniem wystawy. Zapraszamy nauczycieli do zapisów pod nr tel. 44 649 50 77. Wystawę można również oglądać indywidualnie w godzinach otwarcia biblioteki. Wystawa będzie dostępna od 3 lutego do 11 marca. 
Czytaj więcej
W świecie emocji i wartości. Druga edycja

W świecie emocji i wartości. Druga edycja

Dla uczniów, Edukacja
Serdecznie zapraszamy na drugą edycję cyklu zajęć przygotowanego na podstawie kolekcji książek Świat Emocji.  Spotkania biblioterapeutyczne w siedzibie naszej Biblioteki będą prowadzić wolontariusze z Piotrkowskiego Centrum Wolontariatu.  Lutowe zajęcia odbędą się o godzinie 8.30 w następujących terminach: 5.02.2020 - "Koniec lata" (o niezadowoleniu) 26.02.2020 - "Deszcz śmiechu" (o radości) Zapraszamy do zapisu: 44 6495077
Czytaj więcej
Booktalking. Warsztat dla nauczycieli

Booktalking. Warsztat dla nauczycieli

Dla nauczycieli, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
21 lutego 2020 roku o godzinie 13.00 w czytelni Biblioteki Pedagogicznej  w Piotrkowie Trybunalskim nauczyciele bibliotekarze, poloniści i inni zainteresowani pedagodzy dowiedzą się co to jest booktalking, jakie wyróżniamy jego style, jak zachęcić uczniów do tej formy promowania literatury i jakie cele możemy osiągnąć stosując ją w pracy z młodzieżą szkolną. Spotkanie będzie miało formę warsztatową, co da zgromadzonym słuchaczom nie tylko możliwość otrzymania sporej dawki teorii, ale także przetestowania bootalkingu "na własnej skórze". Serdecznie zapraszamy do zapisu: Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych BPP, tel. 44 6495077  Create with Canva
Czytaj więcej
Czytelnicze Poranki – fotorelacja

Czytelnicze Poranki – fotorelacja

Dla uczniów, Edukacja, Wydarzenia
W dniach od 2 do 20 grudnia 2019 r. odwiedziliśmy kilkanaście piotrkowskich przedszkoli w ramach akcji pn. „Czytelnicze poranki w BPP”.  W grudniowe poranki z pełną torbą książek szłyśmy rozbudzać u przedszkolaków miłość do literatury pięknej. Dzieci z wielką uwagą słuchały przeróżnych opowieści, które ciocie bibliotekarki przyniosły ze sobą w worku pełnym „mikołajkowych przygód”. Każdemu spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera i przede wszystkim przesympatyczni odbiorcy – cudowne przedszkolaki, które słuchały w wielkim skupieniu. Każdy grudniowy poranek zaskakiwał nas pozytywnie i napędzał do działania, bo tacy wspaniali słuchacze, to ogromna frajda i przyjemność. Było dużo pozytywnej energii, spora dawka humoru i opowieści – pouczających, z morałem i przenoszących nas wszystkich w magiczny czas świąteczny. W ramach przedsięwzięcia udział wzięły następujące piotrkowskie przedszkola: Przedszkole Samorządowe nr 26, Prywatne Przedszkole Jacek i Agatka, Villa…
Czytaj więcej
Botaniczna Pedagogiczna

Botaniczna Pedagogiczna

Dla Społeczności Lokalnej, Wydarzenia
W Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim od wielu lat promujemy eko-postawy. Realizujemy program z edukacji ekologicznej, w ramach którego odbywają się nie tylko zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ale także różnorodne akcje i eventy. Współpracujemy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, które działają na rzecz zwierząt i ochrony środowiska. Akcja „Botaniczna Pedagogiczna” wpisuje się doskonale w te działania! Tym razem pomyśleliśmy o roślinach, o coraz bardziej popularnym i ważnym podejściu do życia, jakim jest zero waste oraz ekologicznej modzie na Urban Jungle bogatej w powracające do łask rośliny rodem z PRLu. Dla kogo? Skierowana jest do osób, które są na dowolnym etapie tworzenia domowej dżungli. Do tych, którzy zaczynają i chcą przygarnąć nową roślinę; do tych, którzy chcieliby powymieniać się swoimi okazami, a także do tych, którym uprawa wymknęła się spod…
Czytaj więcej
Weź, przeczytaj, podaj dalej

Weź, przeczytaj, podaj dalej

Dla Społeczności Lokalnej, Wydarzenia
Już od 6 grudnia zapraszamy do zapoznania się z naszą półką bookcrossingową, urządzoną przed wejściem do Biblioteki. Znajdą tu Państwo książki, czasopisma, wydawnictwa CD, a wśród nich albumy, literaturę pedagogiczną, beletrystykę, wydawnictwa regionalne i wiele innych. Zachęcamy też do przynoszenia własnych książek i pozostawiania na bookcrossingowym regale. Designed by Freepik
Czytaj więcej
Chmura wyrazów

Chmura wyrazów

Dla nauczycieli, Spotkanie z ekspertem
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie zaprasza nauczycieli szkół podstawowych na warsztaty pt. “Chmura wyrazów – pomysł na ciekawą lekcję”, które poprowadzi pani Monika Madej, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej. Spotkanie odbędzie się 11 grudnia (środa) o godz. 15.00 w czytelni biblioteki (ul. Wojska Polskiego 122 e). Niezbędnym warunkiem aktywnego uczestnictwa w warsztatach jest przyniesienie ze sobą smartfona/tabletu/laptopa! WSTĘP WOLNY. Wydajemy zaświadczenia o udziale w spotkaniu.
Czytaj więcej
Dyktando Piotrkowskie – podsumowanie

Dyktando Piotrkowskie – podsumowanie

Dla Społeczności Lokalnej, Wydarzenia
Mamy już za sobą podsumowanie i rozdanie nagród w Dyktandzie Piotrkowskim. Czas więc na zebranie wszystkich ważnych informacji o imprezie. Organizatorem była Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim, która zaprosiła do współpracy jako współorganizatora szkołę TEB Edukacja Oddział w Piotrkowie Trybunalskim.  Dla wsparcia organizacji tego przedsięwzięcia powstała Grupa Nieformalna "Dyktando Piotrkowskie", która pozyskała Mikrogrant "Łódzkie na Plus" 2019 realizowany przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, finansowany ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Patronem Grupy Nieformalnej, który wziął na siebie rozliczenie mikrograntu, jest Fundacja Bądź Aktywny z Piotrkowa pod kierownictwem pani Ewy Grzesiak. Patronat honorowy nad Dyktandem objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego pan Grzegorz Schreiber oraz Narodowe Centrum Kultury. Tekst Dyktanda przygotowała pani Izabella Radke-Marczak. Dyktando sprawdzały panie: Izabella Radke-Marczak, Anna Bartczak oraz Sylwia…
Czytaj więcej
Dzień Zwierząt – fotogaleria

Dzień Zwierząt – fotogaleria

galeria zdjęć
W dniu 16.10.2019 r. odbyły się zajęcia w ramach obchodów Światowego Miesiąca Dobroci dla Zwierząt. Na dzieci z III klasy  Szkoły Podstawowej nr 8 w Piotrkowie Trybunalskim czekały gry i zabawy oraz quizy o zwierzętach. Spotkanie było także okazją do rozmów na temat opieki nad domowymi pupilami. Niespodzianką dla uczniów była obecność gości -  Agnieszki i Oli Nowakowskich. Dzięki artystycznym zdolnościom Pań, dzieci mogły upodobnić się do swoich ulubionych zwierzaków. Wszyscy uczestnicy otrzymali również upominki od Fundacji Miasto Kotów.
Czytaj więcej
Mikołajki z BPP

Mikołajki z BPP

Dla uczniów, Wydarzenia
To już coroczna biblioteczna tradycja! Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-III na imprezę Mikołajkową - połączenie edukacji, zabawy i warsztatów plastycznych. Uczestnicy spotkania poznają historię św. Mikołaja i wykonają ozdoby świąteczne z masy porcelanowej. Organizatorzy przewidują słodki poczęstunek oraz liczne gry i zabawy. Zapraszamy do zapisu: Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych, tel. 44 6495077
Czytaj więcej
Czytelnicze poranki z BPP

Czytelnicze poranki z BPP

Edukacja, Wydarzenia
Czytanie ma same zalety - stymuluje umysł dziecka, uspakaja, poprawia sen, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, ćwiczy myślenie analityczne, rozwija empatię. To tylko niektóre z korzyści płynących z czytania. Dlatego czytajmy dzieciom jak najczęściej i korzystajmy z akcji takich jak "Czytelnicze poranki z BPP"! Czytelnicze poranki, to grudniowa inicjatywa skierowana do piotrkowskich przedszkoli. Na zaproszenie placówek nauczycielki bibliotekarki z BPP, uzbrojone w ciekawe książeczki pojawią się o poranku i przeczytają dzieciom bajkę na dzień dobry.  Zapraszamy do kontaktu!
Czytaj więcej
LEGO Storytelling

LEGO Storytelling

Dla nauczycieli, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Biblioteka Pedagogiczna serdecznie zaprasza na warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy pn. "LEGO Storytelling w bibliotece szkolnej i publicznej", które odbędą się 29 listopada w w siedzibie BPP. Uczestnicy warsztatów zdobędą wiedzę i umiejętności obejmujące metody i techniki wykorzystywania klocków LEGO (i nie tylko) do opracowywania i prowadzenia zajęć z odbiorcami z różnych grup wiekowych – w tym uczniów – w zakresie: * twórczego opowiadania (storytellingu), * twórczego pisania, * stosowania technik parateatralnych z wykorzystaniem tworzonych z klocków postaci, rekwizytów i scenerii (teatr przedmiotu, teatr cieni, LEGOdrama itp.), * wykorzystywania klocków na zajęciach z bajkoterapii, * tworzenia fabuł do gier planszowych, logicznych i przestrzennych i ich konstruowania z klocków, * projektowania kart kreatywnych i dialogowych jako autorskich pomocy do twórczego pisania i opowiadania, * wykonywania fotografii, ilustracji, moodboardów, storyboardów, tutoriali…
Czytaj więcej
Światowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt w BPP

Światowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt w BPP

Aktualności, Dla uczniów, Wydarzenia
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie serdecznie zaprasza na wydarzenie łączące w sobie edukacje prozwierzęcą oraz obchody Światowego Miesiąca Dobroci dla Zwierząt. Tego dnia w naszej placówce treści edukacyjne będą przeplatane z wyśmienitą zabawą skierowaną do uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Prowadzące spotkanie przewidują rozmowy o zwierzętach i prawidłowej opiece nad nimi oraz  liczne gry i zabawy, zagadki, minikonkursy, malowanie twarzy oraz drobne upominki dla wszystkich uczestników od Fundacji Miasto Kotów. Event rozpocznie się o godzinie 10.00. Zapraszamy do zapisu, tel. 44 6495077. Liczba miejsc ograniczona.
Czytaj więcej
Dyktando Piotrkowskie

Dyktando Piotrkowskie

Dla Społeczności Lokalnej, Wydarzenia
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim oraz TEB Edukacja Oddział w Piotrkowie Trybunalskim podjęły się reaktywacji publicznego dyktanda w naszym mieście. Publiczne dyktanda to konkursy cieszące się niesłabnącą popularnością w całym kraju. Podobnie było w przypadku Dyktanda Trybunalskiego, którego przed laty odbyło się 10 edycji. Impreza pod nazwą Dyktando Piotrkowskie odbędzie się: 8 listopada br. sam konkurs (w siedzibie TEB, ul. Polna 13/13 A), zaś 15 listopada br. uroczysty finał i wręczenie nagród (w siedzibie BPP, ul. Wojska Polskiego 122 e). Dyktando przeznaczone jest dla wszystkich zainteresowanych w wieku co najmniej 15 lat, z wyjątkiem osób zatrudnionych przez organizatorów oraz osób posiadających co najmniej tytuł magistra w zakresie filologii polskiej. Organizatorzy gwarantują udział pierwszym 80 osobom, które do 5 listopada zgłoszą się do Biblioteki osobiście, telefonicznie (44 649 50 77, 784…
Czytaj więcej
Edukacja globalna BPP

Edukacja globalna BPP

Dla nauczycieli, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” wraz z Biblioteką Pedagogiczną w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych (klas I-VI) poświęcone edukacji globalnej. Jeżeli uczysz w szkole podstawowej. Interesują Cię zależności między Globalną Północą a Globalnym Południem i chciałabyś/chciałbyś pokazać swoim uczniom i uczennicom jak ich codzienne wybory mogą wpływać na ludzi żyjących na drugim krańcu świata? Chcesz nabyć nowe kompetencje i wzbogacić prowadzone przez Ciebie lekcje o treści edukacji globalnej, a także poznać nowatorską (choć z bogatą tradycją) metodę edukacyjną jaką jest teatrzyk kamishibai?  Zapraszamy Cię na cykl dwóch szkoleń. Cykl składa się z dwóch etapów. I etap szkolenia odbędzie się 26.11.2019 r. (wtorek) w godz. 14:00-18:00 w Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim. I będzie obejmował m.in.: * zagadnienia edukacji globalnej, wyjaśniające podstawowe pojęcia związane z globalizacją,…
Czytaj więcej
Komunikacja i promocja w mediach społecznościowych

Komunikacja i promocja w mediach społecznościowych

Dla nauczycieli, Edukacja, Spotkanie z ekspertem, Wydarzenia
Serdecznie zapraszamy bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy na spotkanie z Michałem Bielickim, project managerem, przedsiębiorcą i szkoleniowcem, który na co dzień zaangażowany jest w pracę w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jako specjalista programu Sektor 3.0. W trakcie prelekcji z elementami warsztatowymi ph. "Komunikacja i promocja w mediach społecznościowych" dowiecie się, które z dostępnych mediów społecznościowych - Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, LinkedIn - są najlepiej skrojone dla Waszej instytucji i jak skutecznie komunikować się za ich pomocą. Dowiecie się również, jak najlepiej wykorzystywać wszystkie bezpłatne funkcjonalności tych narzędzi tak, aby mieć możliwość m.in. monitorowania tego co o nas piszą, analizowania tego do kogo konkretnie trafiają nasze treści oraz tego jak skutecznie promować komunikaty tak, aby docierały do interesujących nas grup odbiorców. Liczba miejsc ograniczona! Zapraszamy do zapisu: Wydział Wspomagania Pracy Szkół i…
Czytaj więcej
Wikipedia dla początkujących

Wikipedia dla początkujących

Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Wikipedia, to wielojęzyczna encyklopedia internetowa działająca zgodnie z zasadą otwartej treści.  To jedno z najpopularniejszych źródeł informacji, z którego korzysta miesięcznie ponad 10 milionów internautów i której treści każdy odwiedzający może samodzielnie opracowywać i aktualizować. Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na warsztaty poświęcone tej największej wolnej encyklopedii internetowej. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Roszkowski, wikipedysta, pracownik naukowy Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.  Uczestnicy szkolenia poznają podstawowe zasady funkcjonowania Wikipedii oraz strukturę jej hasła encyklopedycznego. Przećwiczą konstruowanie hasła w oparciu o materiały źródłowe. Nauczą się dodawać i modyfikować infoboksy z wykorzystaniem właściwych szablonów.  Szkolenie skierowane jest do bibliotekarzy, nauczycieli, regionalistów i wszystkich zainteresowanych tworzeniem społeczności wikipdystów, dzieleniem się wiedzą z użytkownikami Internetu lub po prostu chcących profesjonalnie opracować hasło encyklopedyczne dla swojej instytucji, wydarzenia lub osoby promując je tym…
Czytaj więcej
Pod ziemią i nad ziemią

Pod ziemią i nad ziemią

Dla nauczycieli, Edukacja, Wydarzenia
W ramach obchodów 100-lecia województwa łódzkiego w naszej Bibliotece zapraszamy NAUCZYCIELI (zwłaszcza historii, geografii, edukacji regionalnej, ale nie tylko) do zapisów na bezpłatny spacer. Wraz z przewodnikiem z Centrum Informacji Turystycznej odwiedzimy piotrkowskie podziemia oraz wieże! Przebojowa atrakcja, o której głośno już w całej Polsce, a którą od pewnego czasu oferuje nasz CIT, czyli penetrowanie niezwykłych, na co dzień niedostępnych i mało znanych zakątków naszego miasta, połączone z intrygującą historyczną gawędą, w naszej ofercie dla nauczycieli jest BEZPŁATNA. Zapraszamy do zapisów w Bibliotece Pedagogicznej pod nr tel. 44 6495077 w godzinach pracy placówki. Liczba miejsc ograniczona! Wyprawa odbędzie się 25 października 2019 roku o godz. 15.00 i potrwa  - uwaga - ponad 2 godziny. Start pod CIT, ul. Zamurowa 11. Zapraszamy Państwa serdecznie! Dołącz do wydarzanie na FB!
Czytaj więcej
W świecie emocji i wartości

W świecie emocji i wartości

Dla uczniów, Edukacja
Wspólnie z Piotrkowskim Centrum Wolontariatu zapraszamy serdecznie na cykl zajęć przygotowany na podstawie kolekcji książek Świat Emocji.  Dzięki spotkaniom, dzieci nauczą się rozpoznawać i wyrażać emocje, panować nad gniewem, rozdrażnieniem, niepokojem, radzić sobie z nieśmiałością. Rozmowa, zabawa i ćwiczenia sprawią, że będą dobrze czuły się same ze sobą oraz z innymi ludźmi. Zajęcia poprowadzą wolontariusze PCW pod opieką Sylwii Warpas-Janus. Serdecznie zapraszamy do zapisu w następujących terminach: 2.10, 20.11, 4.12, 18.12.2019.
Czytaj więcej
Ibuk Libra – nowe książki!

Ibuk Libra – nowe książki!

Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Zbiory
W tym roku również wykupiliśmy dla Was dostęp do wybranych publikacji w Ibuk Libra. Od 1 października oferujemy dostęp online, 24 godziny na dobę z dowolnego miejsca do 2066 publikacji. To więcej książek niż w roku ubiegłym! Możecie korzystać z nich na komputerze, laptopie, tablecie lub smartfonie. To proste! Wystarczy, że raz odwiedzicie naszą siedzibę i dostaniecie kod PIN od bibliotekarza. Więcej informacji: http://pedagogiczna.edu.pl/ibuklibra/ Wirtualna czytelnia: https://libra.ibuk.pl/
Czytaj więcej
Spotkanie z zoologiem

Spotkanie z zoologiem

Dla uczniów, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Serdecznie zapraszamy na zajęcia pod tytułem „Właściciel czy opiekun? Zwierzę czy przyjaciel?” skierowane do uczniów klas 5-6 szkoły podstawowej a dotyczące prawidłowej opieki nad zwierzętami. Zorganizowane grupy uczniów podczas zapisu na zajęcia mogą wybierać spośród czterech zaproponowanych terminów. Spotkania poprowadzi  Ewa Pawlikowska, zoolożka, certyfikowana opiekunka zwierząt, instruktorka szkolenia psów i autorka bloga Grzeczni Podopieczni. Organizatorem zajęć jest piotrkowska Fundacja Miasto Kotów. Spotkanie odbędzie się w Czytelni BPP. Serdecznie zapraszamy! Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych, tel. 44 6495077
Czytaj więcej
Lekcje w Bibliotece

Lekcje w Bibliotece

Dla nauczycieli, Dla uczniów, Edukacja
W tym roku zajęcia edukacyjne rozpoczynamy już od 16 września! W naszej ofercie mamy ponad 50 tematów z edukacji czytelniczej, medialnej, ekologicznej, globalnej, literackiej oraz biblioterapeutycznej. Zajęcia skierowane są do rożnych grup wiekowych - od przedszkolaków po uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dodatkowo w ramach współpracy z lokalnymi (Piotrkowskie Centrum Wolontariatu, Fundacją Miasto Kotów oraz Fundacją Viva Akcja dla zwierząt - Piotrków Trybunalski) oraz ogólnopolskimi organizacjami będziemy, jak w poprzednich latach, prowadzić ciekawe spotkania, poranki czytelnicze, prelekcje, warsztaty i pokazy filmów. Będziemy na bieżąco informować Państwa o planowanych wydarzeniach! A do zapisu na lekcje zapraszamy już dziś.  Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych, tel. 44 6495077 Nasza oferta dydaktyczna
Czytaj więcej
Kolorowa Lokomotywa – fotorelacja

Kolorowa Lokomotywa – fotorelacja

Dla Społeczności Lokalnej, Edukacja, galeria zdjęć, Wydarzenia
Po raz pierwszy w siedmioletniej historii projektu ekologiczno-artystycznego ŁDK "Kolorowa Lokomotywa - na zielonym szlaku", współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Biblioteka Pedagogiczna została partnerem projektu. Zgromadziliśmy czterdzieścioro dzieci z Piotrkowa i okolic, proponując im udział w ciekawych zajęciach i towarzysząc im w tej przygodzie. W Leśnej Osadzie Edukacyjnej w Kole, w Strońsku położonym na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki oraz w siedzibie naszej biblioteki odbyły się różnorodne warsztaty, zabawy, gra terenowa, zwiedzanie, a wszystko to było połączone z podaną w lekkiej formie edukacją ekologiczną. Zajęcia prowadzili fachowcy z odwiedzonych instytucji, z ŁDK oraz z Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła". Trafiliśmy na znakomitą pogodę, i mamy prawo uważać, że przedsięwzięcie zakończyło się pełnym sukcesem.
Czytaj więcej
Kolorowa Lokomotywa – konkursy

Kolorowa Lokomotywa – konkursy

Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Wydarzenia
Nadal zapraszamy do zapisów na Kolorową Lokomotywę - projekt łódzkiego Domu Kultury, którego jesteśmy partnerem, współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Trzydniowy cykl bezpłatnych zajęć dla dzieci w wieku 7-12 lat odbędzie się w dniach 12-14 sierpnia i będzie obejmował dwie wycieczki - do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki oraz do Osady Edukacyjnej w Kole - a także zajęcia stacjonarne w Bibliotece Pedagogicznej. Formularz zgłoszeniowy (pobierz plik .pdf) W czasie owych trzech dni dzieci wezmą udział w warsztatach artystyczno-ekologicznych, tworząc prace, które mogą wziąć udział w KONKURSACH a atrakcyjnymi nagrodami. Kolorowa Lokomotywa to 4 konkursy. Zgłaszać się na nie można po sierpniowych zajęciach, do 27 września włącznie. Poniżej zamieszczamy regulaminy i karty zgłoszenia do poszczególnych konkursów. Konkurs ekologiczny "Mini ekosystem" - regulamin Konkurs ekologiczny…
Czytaj więcej
Kolorowa Lokomotywa

Kolorowa Lokomotywa

Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja, Wydarzenia
Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat do wzięcia udziału w trzydniowym cyklu spotkań ekologiczno-artystycznych: 1. Wycieczka do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki połączona z grą terenową i różnorodnymi warsztatami. 2. Wycieczka do Osady Ekologicznej w Kole z bogatym programem. 3. Warsztaty "Kupuj odpowiedzialnie" które odbędą się w siedzibach partnerów w Piotrkowie. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu ekologiczno-artystycznego Łódzkiego Domu Kultury "Kolorowa Lokomotywa Na Zielonym Szlaku", którego partnerami są: BPP oraz Stowarzyszenie SimaRe Pani Edyty Woźniak. Zajęcia są BEZPŁATNE i odbędą się w dniach 16-18 lipca (I cykl) oraz 12-14 sierpnia (II cykl). Jedno dziecko można zapisać na jeden cały cykl. Lipcowymi zajęciami opiekuje się Stowarzyszenie SimaRe (kontakt tel. 692 322 004 p. Edyta Woźniak, simare@tlen.pl lub Facebook) zaś sierpniowymi - Biblioteka Pedagogiczna (kontakt tel. 44 6495077, 784 246…
Czytaj więcej
Kreatywność w nauczaniu. Warsztaty

Kreatywność w nauczaniu. Warsztaty

Aktualności, Dla nauczycieli, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie zaprasza nauczycieli szkół podstawowych, nauczycieli przedszkoli i wszystkich zainteresowanych na warsztaty pt. “Jak wyciągnąć dzieci z ławek, czyli Kreatywność w nauczaniu”, które poprowadzi pani Monika Madej, wykładowczyni UŁ. Spotkanie odbędzie się 27 maja (poniedziałek) o godz. 15.00 w czytelni biblioteki (ul. Wojska Polskiego 122 e). WSTĘP WOLNY. Wydajemy zaświadczenia o udziale w spotkaniu.
Czytaj więcej
Explorer 4

Explorer 4

Aktualności, Dla uczniów, Wydarzenia
Z przyjemnością informujemy, że kolejny raz będziemy mieć przyjemność uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 "Pioma". Explorer, to Piotrkowski Piknik Nauki i Techniki pełen atrakcji naukowych z różnych dziedzin. Na stoisku przygotowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną uczniowie, uczestnicy wydarzenia będą mogli wykazać się różnorodnymi kompetencjami i zdobyć potrzebne punkty w zaplanowanej przez organizatorów rywalizacji. Serdecznie zapraszamy 22 maja w godzinach 9.00-13.00 do ZSP nr 2.
Czytaj więcej
Zajęcia z edukacji prozwierzęcej

Zajęcia z edukacji prozwierzęcej

Dla nauczycieli, Dla uczniów, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
Wielokrotnie w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim gościliśmy Ewę Pawlikowską, zoolożkę, certyfikowaną opiekunkę zwierząt, instruktorkę szkolenia psów i autorkę bloga Grzeczni Podopieczni, która wspólnie z piotrkowską Fundacją Miasto Kotów prowadziła ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży czy warsztaty dla dorosłych mieszkańców miasta.  Tym razem zapraszamy na zajęcia pod tytułem "Właściciel czy opiekun? Zwierzę czy przyjaciel?" skierowane do uczniów klas 5-6 szkoły podstawowej a dotyczące prawidłowej opieki nad zwierzętami. Spotkanie odbędzie się w Czytelni BPP. Zorganizowane grupy uczniów podczas zapisu na zajęcia mogą wybierać spośród trzech zaproponowanych przez prowadzącą terminów: 11, 12 lub 13 czerwca.  Serdecznie zapraszamy! Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych, tel. 44 6495077
Czytaj więcej
Śmieci nie biorą się znikąd. Warsztaty ekologiczne

Śmieci nie biorą się znikąd. Warsztaty ekologiczne

Dla nauczycieli, Dla uczniów, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
5 czerwca 2019 r. zapraszamy uczniów klas ósmych, gimnazjalnych i uczniów klasy I szkół średnich na warsztaty pn. „Śmieci nie biorą się znikąd”, które poprowadzi edukatorka z Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" z Łodzi – Karolina Baranowska. Zajęcia dotyczą problemu śmieci, jako efektu nadmiernej konsumpcji oraz wskazują możliwości przeciwdziałania problemowi poprzez stosowanie zasady 3R (reduce, reuse, recycle). W przystępnej i działającej na wyobraźnię formie przedstawimy dane dotyczące ilości śmieci powstających w naszych domach i wspólnymi siłami wymyślimy alternatywę dla śmieci na wysypisku. Godziny warsztatów zostaną ustalone indywidualnie z zainteresowanymi grupami. Zapraszamy do zapisu: tel. 44 6495077
Czytaj więcej
Powstanie śląskie

Powstanie śląskie

Dla nauczycieli, Zbiory
Z okazji obchodów 100-lecia powstań śląskich opracowaliśmy dla Państwa bogate tematyczne zestawienie bibliograficzne pn. Powstanie śląskie uwzględniające książki i artykuły z czasopism ze zbiorów BPP i Filii oraz zasobów innych polskich bibliotek - dostępne na zamówienie w ramach usługi wypożyczeń międzybibliotecznych.  Więcej na temat obchodów:  
Czytaj więcej
Hejt w sieci

Hejt w sieci

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Edukacja, Spotkanie z ekspertem
W siedzibie BPP w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odbędzie się spotkanie z Ewą Mordalską, pedagogiem, coachem, trenerem dziecięcych kompetencji społecznych. Wydarzenie skierowane jest do nauczycieli, pedagogów, rodziców i wszystkich zainteresowanych.   Chętni słuchacze otrzymają zaświadczenie o uczestnictwie w spotkaniu. Wstęp wolny! Zapraszamy 15 maja w godzinach 15.00-16.30 do czytelni BPP.
Czytaj więcej
Targi Wydawnictw Edukacyjnych

Targi Wydawnictw Edukacyjnych

Dla nauczycieli, Wydarzenia
W imieniu Biblioteki Pedagogicznej oraz organizatora - Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie zapraszamy serdecznie na XVIII Targi Wydawnictw Edukacyjnych, które odbędą się 13 kwietnia 2019 r., w Szkole Podstawowej Nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Kostromska 50).  Udział w targach zapowiedziały następujące wydawnictwa: Nowa Era, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, "Podręcznikarnia" Wydawnictwo Edukacyjne, Usborne Books at Home, Grupa MAC,  Wydawnicza Harmonia, Pearson Central Europe, PWN Wydawnictwo Szkolne, Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, Multieducatio.pl,  Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Systemy Nauczania i Prezentacji Interaktywnych Synapia.  W czasie trwania Targów będą miały miejsce konferencje przedmiotowo-metodycznych prowadzone przez konsultantów i doradców metodycznych WODN. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentuje także nasza Biblioteka.  Dla nauczycieli, którzy jako pierwsi odwiedzą nasze stoisko przygotowaliśmy bezpłatne broszury bibliograficzne dot. walorów turystycznych i krajoznawczych województwa łódzkiego oraz profilaktyki w szkole.  
Czytaj więcej
Mowa nienawiści i inne zestawienia bibliograficzne

Mowa nienawiści i inne zestawienia bibliograficzne

Dla nauczycieli, Zbiory
Zapraszamy do korzystania z naszych tematycznych zestawień bibliograficznych. W kwietniu w naszej bazie opracowań pojawiły się nowe pozycje: „Mowa nienawiści, hejt", "Unia Horodelska", "Unia Lubelska", "Unia w Krewie", "Unie polsko-litewskie - zagadnienia ogólne". Zachęcamy także do zgłaszania do nas tematów, które są ważne i  poszukiwane przez naszych czytelników, a jeszcze nie zostały opracowane w formie wykazu bibliograficznego. Chętnie takie przygotujemy!
Czytaj więcej
Spotkanie z przyrodą i przygodą w BPP

Spotkanie z przyrodą i przygodą w BPP

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Spotkanie z ekspertem
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na popołudnie poświęcone pięknu naszego regionu, podczas którego wystąpią dwaj prelegenci: Maciej Sobański - specjalista ds. edukacji i ochrony środowiska Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Łódzkiego: "Zwierzęta województwa łódzkiego i jak je znaleźć", Seweryn Bożek - fotograf, pasjonat pieszych wycieczek i ciekawostek krajoznawczych: "Wędrówki po bezdrożach - sposób na przygodę w województwie łódzkim". Jesteśmy pewni, że będzie to atrakcyjne, kolorowe i pełne przygód spotkanie z przyrodą i pasją. Odbywa się ono w ramach obchodów 100-lecia województwa łódzkiego. Na życzenie wydajemy zaświadczenia o uczestnictwie. Podczas spotkania można będzie również obejrzeć wystawkę księgozbioru krajoznawczego oraz otrzymać broszurę bibliograficzną o walorach turystycznych województwa. WSTĘP WOLNY! Czytelnia Biblioteki Pedagogicznej, Piotrków Trybunalski, ul. Wojska Polskiego 122 e, 28 marca (czwartek), godz. 15.00
Czytaj więcej
Walory turystyczne i krajoznawcze województwa łódzkiego

Walory turystyczne i krajoznawcze województwa łódzkiego

Aktualności, Dla nauczycieli
W związku z obchodami 100-lecia Województwa Łódzkiego przygotowaliśmy dla Państwa broszurę bibliograficzną zatytułowaną "Walory turystyczne i krajoznawcze województwa łódzkiego". Zawiera ona wykaz 160 publikacji takich jak mapy, informatory, przewodniki, albumy itp., wydanych w XXI wieku i dostępnych do wypożyczenia w naszej bibliotece. W ten sposób ułatwiamy Państwu wyszukanie i otrzymanie materiałów na temat uroków i atrakcji naszego regionu. Broszurę można otrzymać lub skorzystać z niej w siedzibie BPP. Zapraszamy! Już wkrótce więcej informacji o planowanym na 28 marca (czwartek) spotkaniu dla publiczności, na którym wygłoszone zostaną dwie prelekcje krajoznawcze!
Czytaj więcej
Zabawy z językiem francuskim. Warsztaty

Zabawy z językiem francuskim. Warsztaty

Aktualności, Dla uczniów, Edukacja
Serdecznie zapraszamy grupy zorganizowane z klas II lub III szkół podstawowych na warsztaty „Zabawy z językiem francuskim”, które w dniu 21 marca (czwartek), z okazji Dnia Odkrywania Talentów, przeprowadzi lektor języka francuskiego pani Agnieszka Taflińska. W trakcie zajęć dzieci poznają kulturę francuską i podstawowe słownictwo „w pigułce”. W pakiecie - dobra zabawa. UWAGA! Na zajęcia należy się wcześniej zapisać! Prosimy zrobić to telefonicznie do dnia 9 marca pod nr 44 649 50 77 – Wydział Udostępniania. Początek zajęć o godz. 10.30 lub 12.00.
Czytaj więcej
Nowe zestawienia bibliograficzne

Nowe zestawienia bibliograficzne

Dla nauczycieli, Zbiory
Zapraszamy do korzystania z naszych tematycznych zestawień bibliograficznych. W tym miesiącu w bazie kilkuset opracowań pojawiły się nowe pozycje: "Stanisław Moniuszko", "Wychowanie do odpowiedzialności", "Wychowanie do tolerancji", "Wychowanie do wartości" oraz "Wychowanie moralne". Zachęcamy także do zgłaszania do nas tematów, które są ważne i  poszukiwane przez naszych czytelników, a jeszcze nie zostały opracowane w formie wykazu bibliograficznego. Chętnie takie przygotujemy!
Czytaj więcej
W jak wybór

W jak wybór

Dla Społeczności Lokalnej, Dla uczniów, Edukacja
26 marca o godzinie 9.00 zapraszamy młodzież gimnazjalną, ponadgimnazjalną, studentów i wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu pn. „W jak wybór”. Materiał filmowy, który zaprezentujemy, to pierwsza w Polsce produkcja edukacyjna dla młodzieży poświęcona prawom zwierząt i diecie roślinnej. W filmie poznajemy historię sześciu osób, które łączy troska o zwierzęta i pragnienie zmieniania świata na lepsze. Monika Bukowska i Magda Matulka pracują w schronisku Korabiewicach. Marta Gusztab jest mistrzynią muay thai. Bisz jest raperem, który przestał jeść mięso z powodów etycznych i porusza ten temat w swoich utworach. Paweł Ochman prowadzi kulinarnego bloga Weganon. Dorota Sumińska, to znana weterynarz i popularyzatorka wiedzy o zwierzętach. Twórcy dokumentu: Adam Ptaszyński – filmowiec z wieloletnim doświadczeniem współpracujący z wieloma fundacjami i instytucjami kultury. Został weganinem podczas kręcenia filmu „To tylko zwierzęta”. Łukasz Musiał –…
Czytaj więcej
Rok Moniuszki

Rok Moniuszki

Aktualności, Dla nauczycieli, Dla uczniów, Zbiory
20 lipca 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Tego roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki „imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Tryb. opracowała z tej okazji zestawienie bibliograficzne poświęcone życiu i twórczości Stanisława Moniuszki. Zestawienie zawiera wykaz publikacji dostępnych w zbiorach BPP oraz jej Filii, a także zasoby online oraz wydawnictwa innych bibliotek, dostępne dla naszych użytkowników w ramach usługi wypożyczeń międzybibliotecznych.
Czytaj więcej
100 lat Województwa Łódzkiego

100 lat Województwa Łódzkiego

Aktualności, Wydarzenia
Województwo Łódzkie obchodzi w 2019 roku setne urodziny. Aby uczcić ten wyjątkowy dla naszego regionu jubileusz, Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie planuje przygotowanie dla swoich użytkowników i mieszkańców regionu piotrkowskiego, bełchatowskiego, radomszczańskiego, opoczyńskiego i tomaszowskiego różnorodnych wydarzeń i inicjatyw. Będziemy celebrować urodziny Łódzkiego organizując eksperckie prelekcje z zakresu krajoznawstwa, etnografii, historii, przygotowując tematyczne ekspozycje, jubileuszowe wydawnictwo bibliograficzne oraz zapraszając chętnych na wycieczki i spacery. Informacje o wydarzeniach będą pojawiały się na bieżąco w naszym Kalendarium wydarzeń oraz na stronach naszych Filii.
Czytaj więcej
Jesteś tym co jesz

Jesteś tym co jesz

Dla uczniów, Edukacja, Spotkanie z ekspertem, Viva! Akcja dla zwierząt
Biblioteka Pedagogiczna oraz piotrkowski oddział Fundacji Viva serdecznie zapraszają na spotkanie dla młodzieży szkolnej z Michałem Płachcińskim. Naszym gościem będzie wykwalifikowany dietetyk, nauczyciel, pedagog, trener fitness oraz blogujący weganin i entuzjasta żywienia opartego na roślinach. Na spotkaniach, które odbędą się 28 stycznia opowie o tym, jak odżywiać się mądrze, zdrowo i cruelty free.  Zapraszamy do zapisu zorganizowane grupy uczniowskie: tel. 44 6495077, Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych
Czytaj więcej
Zajęcia z edukacji ekologicznej

Zajęcia z edukacji ekologicznej

Dla nauczycieli, Dla uczniów, Edukacja
Po małej przerwie wracamy z edukacją ekologiczną! Zapraszamy do korzystania z naszej oferty zajęć. W ramach programu „Multimedialna Pracownia Ekologiczna” oferujemy kilkanaście tematów lekcji i warsztatów, w tym z wykorzystaniem technik multimedialnych, wzbogaconych zabawami ruchowymi i plastycznymi. Zapisy pod nr telefonu: 44 649-50-77, Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych  
Czytaj więcej