Biblioterapia – szkolenie online

Home / Dla nauczycieli / Biblioterapia – szkolenie online

Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na szkolenie z dr Wandą Matras-Mastalerz, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Szkolenie pn. „Biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji i terapii” odbędzie się online 23 listopada 2020 r. w godzinach 12.00-14.00 na platformie Zoom. 

Celem szkolenia będzie dostarczenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu doboru i możliwości wykorzystania odpowiednich tekstów edukacyjnych, wychowawczych i terapeutycznych adresowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Warsztaty będą miały na celu rozwijanie umiejętności samodzielnego prowadzenia zajęć na podstawie atrakcyjnej literatury w bibliotekach, na zajęciach lekcyjnych, w świetlicach i przedszkolach. Pokażą różnorodne metody pracy z czytelnikiem, także z tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych i czytelniczych. Zajęcia  poszerzą wiedzę z zakresu doboru i wykorzystania odpowiedniej literatury dla osób niechętnie czytających, z zaburzeniami dysleksji, ADHD, Zespołem Aspergera, spektrum autyzmu oraz dla czytelników niepełnosprawnych i borykających się z różnymi problemami i lękami. 

dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.  Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o przesłanie do 19 listopada na adres mailowy wspomaganie@pedagogiczna.edu.pl zgłoszenia z następującymi danymi: tytuł szkolenia, imię, nazwisko, placówka, numer telefonu i adres mailowy. Wszystkie osoby zostaną powiadomione o zakwalifikowaniu się na szkolenie drogą mailową. Liczba miejsc jest ograniczona. Szkolenie jest bezpłatne.