WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 2(42), GRUDZIEŃ 2013PoprzedniNastępny

 

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2012 nr 2 | "Poznajemy wiersze Juliana Tuwima...

Aneta Gnyp
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

 
  "Poznajemy wiersze Juliana Tuwima". Scenariusz lekcji bibliotecznej dla klas I-III  
     
 

Cel ogólny: Poznanie twórczości Juliana Tuwima. Kształtowanie wrażliwości na piękno literatury.

Cele operacyjne
Uczeń:
- wymienia najważniejsze fakty z życia Tuwima,
- zna kilka tytułów wierszy J. Tuwima,
- zna treść niektórych wierszy.

Środki dydaktyczne
- płyta "Multimedialny Świat Juliana Tuwima",
- wykreślanka literowa dla każdego ucznia,
- komputer,
- projektor.

 

Przebieg zajęć

1. Powitanie uczniów.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć - zagadka słowna.
"Choć nie ma zamka ani kluczyka,
często otwierasz ją i zamykasz.
W swoim wnętrzu wiele tajemnic mieści:
wierszyków, bajek i opowieści". (książka)

3. Zapoznanie uczniów z postacią poety - wyświetlenie krótkiej prezentacji.

4. Odczytanie fragmentu wiersza pt. "Dżoncio".
Tuwim kochał zwierzęta. O swoim ukochanym psie Dżonciu mówił, że jest najmądrzejszym pieskiem w Warszawie.

5. Wspólna recytacja wiersza pt. "Okulary".
Nauczycielka wyświetla na ekranie prezentację do wiersza "Okulary", która zawiera ilustracje do wiersza i tekst.
Uczniowie wraz z nauczycielką recytują wiersz.
Następnie nauczycielka zadaje uczniom pytania:
- Wymieńcie miejsca, w których pan Hilary szukał okularów.
- Wymieńcie jak najwięcej części garderoby, w których pan Hilary szukał swoich okularów.

6. Animacja do wiersza pt. "Figielek".
Nauczycielka uruchamia program multimedialny "Multimedialny świat Juliana Tuwima". Dzieci słuchają wiersza i oglądają animację.
- Jakie zwierzęta wystąpiły w tym wierszu?

7. Odnajdywanie różnic w 2 ilustracjach do wiersza "Figielek".
Na dużym ekranie uczniowie oglądają 2 ilustracje. Następnie odnajdują i zaznaczają myszką przy komputerze 10 różnic, którymi różnią się te obrazki.

8. Wykreślanka.
Uczniowie otrzymują wykreślankę literową. Z diagramu należy wykreślić 9 tytułów wierszy J. Tuwima. Pozostałe litery czytane poziomo utworzą hasło.

9. Podsumowanie zajęć. Sprawdzenie znajomości wierszy poety.
Uczniowie kończą zdania czytane przez nauczycielkę.
* Jaki Murzynek nie kąpie się, "bo się boi, że się wybieli"?
* Co zgubił Pan Hilary?
* Jaki to słoń był strasznie zapominalski?
* Co z pieca spadło?
* Jak nazywała się dziewczynka, która wszystko robiła "sama! sama! sama!"?
* Stoi na stacji...
* W jakim wierszu chłopiec skłamał cioci, że wrzucił list do skrzynki?

10. Zakończenie zajęć.

 

Bibliografia:
PACZKOWSKA Magdalena, Czy znasz wiersze Tuwima?, konkurs, "Biblioteka w Szkole" 2013, nr 4, s. 18
PIECEWICZ Anna, Julian Tuwim - czarodziej słów. Międzyszkolny konkurs czytelniczy, "Biblioteka w Szkole" 2013, nr 9, s. 10-13
WITEK Janina, Zagadki literowe, konkurs dla uczniów szkoły podstawowej promujący twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, "Biblioteka w Szkole" 2007, nr 2, s. 15
ZAGADKI dla najmłodszych, materiały metodyczne / wybór i opracowanie Joanna Stec, Kielce, MAC, 1999, s. 80
POWTÓRKA z Tuwima [online] [dostęp 21 października 2012], dostępny w Internecie : http://bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/53/

 
 

 

"Poznajemy wiersze Juliana Tuwima". Scenariusz lekcji bibliotecznej dla klas I-III / Aneta Gnyp // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 2/2013 (42) grudzień - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2013. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2013/2/120203.htm. - ISSN 1732-7008