Czekając na nadejście wiosny, z utęsknieniem wypatrujemy bocianów. Są one przecież symbolem szczęścia, polskiego krajobrazu i wsi, zwykło się mówić, że "co czwarty bocian jest Polakiem". Te, które przyleciały do nas w tym roku z zimowisk, nie miały lekko, bo tu u nas zimno, mokro, brr. Ale na szczęście pojawiły się i z zaangażowaniem wychowują młode. Bociany białe fascynowały i interesowały ludzi od dawna. Starożytni Egipcjanie i tureccy muzułmanie oddawali im cześć. Aby chronić bociany, należy poszerzać o nich wiedzę wśród dzieci i młodzieży i wychowywać w poczuciu odpowiedzialności za ten gatunek.
Aby więcej dowiedzieć się o tych pięknych ptakach, warto zapoznać się z poniższymi artykułami, tym bardziej że warte są bliższego poznania.
MALCZEWSKI Piotr : Bociek Polak // Poznaj Świat. - 2006 nr 3 s. 30-38
Znajdziemy w nim obszerne informacje o życiu, zwyczajach bociana białego oraz o wierzeniach ludowych na jego temat.
Jeszka Wojciech : Bocian biały - charakterystyczny ptak polskiej wsi :
wspólny konspekt lekcji przyrody z rozbiciem na klasy: czwarta, piątą i szóstą // Biologia w Szkole. - 2012, nr 2, s. 42-54
Jest to scenariusz lekcji zawierający wiele informacji przydatnych nauczycielowi do omawiana biologii bociana białego. Znajdziemy tu m.in. bociani kalendarz, teksty legend, historyjkę obrazkową "Rok z życia jednego boćka", ćwiczenia dla uczniów "Które zwierzęta stanowią pokarm bocianów?", "Gdzie bocian, tam i my", zadanie dla uczniów - niebezpieczeństwa czyhające na bociany itp.
MUSIAŁ Janina, KUBIK Hanna : Turniej wiedzy przyrodniczej "Bociany - polskie ptaki"
// Biologia w Szkole. - 2006, nr 3, s. 38-41
Autorki zaprezentowały pytania do turnieju wiedzy o bocianie białym z okazji przypadającego 31 maja Dnia bociana.
I jeszcze godny polecenia film dokumentalny "Bocian - ptak łączący narody", który powstał z myślą o propagowaniu idei ochrony bociana w Polsce, na Ukrainie i Białorusi.
