WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 1-2(33/34), CZERWIEC 2010PoprzedniNastępny

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2010 nr 1-2 | Sprawozdanie z obchodów ...

Sylwia Kubicka
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

W dniach od 8-15 maja z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich obchodziliśmy w całej Polsce Tydzień Bibliotek. Motywem przewodnim było hasło "Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy". Biblioteka Pedagogiczna po raz kolejny włączyła się w obchody, proponując ciekawy program.
     8 maja zorganizowałyśmy giełdę książek, w której mogły wziąć udział osoby pragnące zarówno sprzedawać książki z własnego księgozbioru, jak i kupować je.
     10 i 14 maja zaprosiłyśmy dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej nr 2 oraz klasy II Szkoły Podstawowej nr 11 w Piotrkowie Trybunalskim na warsztaty pod hasłem: "Bajki malowanie" - rozbudzanie wrażliwości plastycznej tekstem literackim". Bibliotekarka przeczytała tekst autorstwa Natalii Gałczyńskiej pt. "Małgorzata i dzwoneczki". Następnie po omówieniu wysłuchanego przez dzieci tekstu, uczniowie tworzyli do niego ilustracje, malując farbami. Pod koniec zajęć bibliotekarka zachęciła dzieci do zabawy, w której były owieczkami brykającymi po łące a także uczestniczyły w zabawie "prawda - nieprawda", odgadując zdania prawdziwe i nieprawdziwe, przeczytane przez bibliotekarkę z tekstu. Dzieci bawiły się wspaniale. Spotkaniom towarzyszyła muzyka ze znanych dzieciom bajek oraz słodki poczęstunek.
     11 maja odbyły się warsztaty plastyczno - literackie pod hasłem: "Baśniowe impresje" - plastyczny obraz wysłuchanego utworu literackiego autorstwa Vivian French i Emily Bolam pt. "Wielki Wiktor". Uczestnicy spotkania po wysłuchaniu i omówieniu wspomnianego utworu, tworzyli prace mało znaną sobie techniką plastyczną, tzn. rysowali ilustracje do tekstu węglem rysunkowym na szarym papierze. Tłem muzycznym spotkania były piosenki irlandzkiej wokalistki - Enyi.
     12 maja zorganizowałyśmy ciekawe zajęcia dla uczniów V klasy Szkoły Podstawowej nr 8 w Piotrkowie Trybunalskim - "Podróż w przyszłość" - literacko - plastyczna kreacja przyszłości do wysłuchanego utworu muzycznego". Uczestnicy wzięli udział w bardzo interesującej zabawie relaksacyjnej, uwalniającej ich wyobraźnię, po czym skupili się na układaniu w grupach fantastycznych opowiadań ilustrowanych techniką kolażu. Efektem pracy stały się oryginalne książki "na talerzach" o następujących tytułach:
* " Podniebny lot",
* Wielka wygrana",
* "Sen o przyszłości",
* "Wizyta",
* "Szkoła przyszłości".
     Muzyka elektroniczna, która stanowiła tło muzyczne całego spotkania, była jednocześnie inspiracją do wykonania ciekawych prac.
     Również 12 maja zaproponowałyśmy dorosłym mieszkańcom Piotrkowa spotkanie autorskie z Ireneuszem Kaczmarczykiem - socjologiem, psychoterapeutą uzależnień, trenerem psychologicznym a także poetą, który opowieścią filozoficzną własnego autorstwa zachęcał słuchaczy do rozmowy na temat: "Człowiek wobec ograniczeń". Spotkanie to okazało się również wydarzeniem kulturalnym, gdyż autor, proszony przez zebranych, przeczytał kilka swoich wierszy z niepublikowanego jeszcze tomiku.
     13 maja znów zaprosiłyśmy uczniów klasy II Szkoły Podstawowej nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim na: Kram z zagadkami: słowo, dźwięk, obraz. Dzieci, wprowadzane przez bibliotekarki w świat zagadek literackich, tworzyły m. in. rysunki na balonach przedstawiające ulubione postaci z bajek. Odgadywanie zagadek było również zabawą w układanie puzzli przedstawiających zwierzęta. Po wysłuchaniu fragmentu bajki o Czerwonym Kapturku dzieci układały jej zakończenie. Na spotkaniu miały także możliwość posłuchania muzyki, a nawet tańczenia w jej rytm, a na zakończenie otrzymały upominki.
     Obchodom Tygodnia Bibliotek towarzyszyły także interesujące wystawki tematyczne pod hasłem "Biblioteka w słowach, obrazach i dźwiękach". Ekspozycje były poświęcone historii mediów, wizerunkowi bibliotek w literaturze, architekturze i sztuce oraz wzbogacone o prezentacje różnych form przekazu dostępnych w BPP.

Galeria zdjęć z obchodów Tygodnia Bibliotek >>>

Sprawozdanie z obchodów Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim / Sylwia Kubicka // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 1-2/2010 (33/34) czerwiec. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2010. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2010/1-2/100116.htm. - ISSN 1732-7008