Zadaniem edukacji czytelniczej i medialnej jest rozbudzenie w uczniu potrzeby czytania i krytycznego odbioru dóbr kultury oraz przygotowanie go do świadomego korzystania z różnych źródeł informacji. Szczególny nacisk jest kładziony na przygotowanie uczniów do ustawicznego kształcenia się poprzez realizację wymagań ścieżki - Edukacja czytelnicza i medialna. Jest ona realizowana poprzez lekcje biblioteczne, Aby ułatwić nauczycielom bibliotekarzom wywiązanie się z postawionego przed nimi zadania, opracowałam konspekt dotyczący kształtowania umiejętności korzystania przez uczniów szkól gimnazjalnych z narzędzi informacji, jakim są katalogi - "Źródła informacji - katalogi".
Zostały w nim uwzględnione ogniwa zajęć, czynności nauczyciela i uczniów, treści merytoryczne oraz środki dydaktyczne wspomagające działania nauczyciela i uczniów. Atutem jego są też niewątpliwie zamieszczone na końcu przykładowe Karty pracy dla uczniów, za pomocą których można sprawdzić, czy i w jakim stopniu uczniowie osiągnęli założone cele.
ŻRÓDŁA INFORMACJI W BIBLIOTECE - KATALOGI
I TEMAT: Katalogi.
II UCZESTNICY ZAJĘĆ: uczniowie klas gimnazjalnych.
III CELE ZAJĘĆ:
Ogólne:
- poznanie katalogów bibliotecznych: alfabetycznego, systematycznego, przedmiotowego oraz kartoteki zagadnieniowej i ich ról;
-
nabycie umiejętności odszukiwania książki za pomocą poszczególnych katalogów;
-
wyrobienie u uczniów nawyku korzystania z warsztatu wyszukiwawczego biblioteki;
-
nabycie umiejętności odszukiwania czasopism.
Operacyjne: uczeń potrafi:
-
wyszukać kartę katalogową książki w poszczególnych katalogach;odczytać z karty katalogowej informacje o
książce;
-
wykorzystać odczytane informacje, by wybrać odpowiednią dla siebie książkę;
-
znaleźć artykuł na interesujący go temat;
-
odpowiedzieć na pytanie - Czy biblioteka prenumeruje dane czasopismo?
IV FORMY PRACY:
-
pogadanka,
- pokaz,
- ćwiczenia praktyczne.
V POMOCE:
*
Katalogi biblioteczne,
*
PLANSZE:
-
Karta katalogowa książki (hasło autorski),
-
Karta katalogowa książki (hasło tytułowe),
-
Plansza Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna,
-
Budowa katalogu rzeczowego według UKD,
-
Alfabet,
-
Odsyłacz ogólny: autorski i tytułowy,
-
Szeregowanie kart w katalogu.
VI PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Ogniwa zajęć |
Czynności nauczyciela
i uczniów, główne
treści merytoryczne |
Zastosowane środki dydaktyczne
(media) |
Zapoznanie uczniów
z celami lekcji
|
Sprawy organizacyjne; podanie tematu lekcji |
|
Powtórzenie zagadnień związanych z budową karty katalogowej |
Nauczyciel pyta:
- Co to jest karta katalogowa?
- Co to jest hasło?
- Co to jest sygnatura?
- Jakich informacji dostarcza karta katalogowa?
|
Plansza ze schematem karty katalogowej |
Przypomnienie informacji dotyczących katalogu alfabetycznego |
Nauczyciel pyta:
- Co to jest katalog?
- Jakie rodzaje kart występują
w katalogu alfabetycznym?
- Jak są ułożone karty?
- Kiedy korzystamy z katalogu alfabetycznego?
|
Skrzynki katalogu alfabetycznego; plansze; rozmowa dydaktyczna |
Omówienie katalogów rzeczowych |
Nauczyciel:
- Wprowadzenie pojęcia katalog rzeczowy: przedmiotowy i systematyczny
- Informacja o podziale literatury według UKD. Wywieszenie planszy i omówienie tego systemu. Przedstawienie sposobu tworzenia poddziałów.
- Omówienie budowy katalogu przedmiotowego i sposobu poszukiwania literatury na konkretny temat.
- Ustalenie, iż z katalogów rzeczowych korzystamy, gdy:
- znamy zakres treściowy książki;
- nie znamy autora i tytułu, ale dziedzinę która nas interesuje;
- chcemy ustalić, jakie książki
z danej dziedziny są
w bibliotece
|
Pogadanka; plansze; skrzyneczki
z poszczególnych katalogów |
Pokazanie i omówienie kartoteki zagadnieniowej i katalożku czasopism |
Nauczyciel:
- Wprowadzenie pojęć kartoteka zagadnieniowa oraz katalog czasopism;
- Zapoznanie uczniów ze sposobem korzystania z kartoteki zagadnieniowej oraz katalogu czasopism
|
Pogadanka; skrzyneczki z kartoteki zagadnieniowej oraz katalogu czasopism |
Ćwiczenia wykonywane w grupach |
Uczniowie:
- Wyszukują odpowiedzi na pytania umieszczone na kartach pracy w oparciu
o poszczególne katalogi
i kartotekę zagadnieniową.
|
Karty pracy; skrzyneczki katalogowe |
Podsumowanie pracy grup |
Nauczyciel:
- Sprawdzenie poprawności udzielonych odpowiedzi;
Uczniowie odpowiadają:
- Kiedy korzystamy z katalogu alfabetycznego, a kiedy z katalogów rzeczowych?
- Jakie rodzaje katalogów rzeczowych znają?
- Jak są ułożone karty w poszczególnych katalogach?
- Kiedy korzystamy z katalogu czasopism a kiedy z kartoteki zagadnieniowej?
|
Rozmowa dydaktyczna |
Przykładowe Karty Pracy:
- Czy w bibliotece znajduje się książka poruszająca temat:odwaga, wydana po 1989 r., jeżeli tak, to podaj jej tytuł..
- Kto przełożył z języka angielskiego książkę J.Conrada: Lord Jim wydaną w 1979 roku?.
- Czy w bibliotece znajduje się książka dotycząca wypraw
i odkryć geograficznych pod tytułem: Przygody polskich obieżyświatów na morzach i lądach, jeżeli tak - podaj autora i sygnaturę.
|
- Czy w bibliotece znajduje się czasopismo Guliwer - od którego roku jest prenumerowane?
- W którym roku i przez jakie wydawnictwo została opublikowana książka B. Collinsa: Emocjonalna niedostępność?
- Podaj dwie pozycje książkowe dotyczące piłki ręcznej?
|
- Masz napisać referat na temat: Opisz wybrany park narodowy w Polsce". Odszukaj w katalogu potrzebne ci książki, podaj dwa tytuły.
- Odszukaj dwa artykuły poruszające problem AIDS.
- Jakie, książki Małgorzaty Musierowicz posiada biblioteka, podaj tytuły.
|
- Potrzebny Ci przewodnik po Fromborku. Poszukaj go
w odpowiednim katalogu.
- Znajdź artykuł dotyczący Dnia Zakochanych -Walentynki
- Jaką sygnaturę posiada sylabus dotyczący egzaminu gimnazjalnego dla nie słyszących słabo słyszących?
|
- Znajdź książkę o buddyzmie przetłumaczoną z języka angielskiego przez Tomasza Jurcewicza - kto jest jej autorem?
- Czy biblioteka posiada czasopismo Poznaj Świat, jeżeli tak to za jakie lata?
- Ile i jakie książki Andrzeja Sapkowskiego posiada biblioteka?
|