WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 1(17), MARZEC 2006PoprzedniNastępny

 

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2006 nr 1 | Racjonalne gospodarowanie ...

Grażyna Lewińska
nauczycielka przyrody, wychowania proekologicznego i wychowania do życia w rodzinie w Szkole Podstawowej im. Z. Grzybowskiej w Straszowie

 
  Racjonalne gospodarowanie wodą w domu. Scenariusz godziny wychowawczej dla klas IV-VI
   
 

TEMAT: Racjonalne gospodarowanie wodą w domu.

CEL: Uświadomienie uczniom, że nie ma życia bez wody. Przekonanie ucznia o konieczności oszczędnego gospodarowania wodą. Nabycie umiejętności odróżniania oszczędnego i rozrzutnego sposobu gospodarowania wodą w domu.

METODY PRACY:
- podające: pogadanka, objaśnienia, polecenia,
- aktywizujące: praca w grupach równym frontem, układanka, gra dydaktyczna,
- praktyczne: pokaz

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: globus, kolorowe kropelki wody z kartonu, zasoby wody na Ziemi, rysunek wodomierza, układanka "oszczędne i nieoszczędne gospodarowanie wodą w domu", szary papier, brystol, kolorowe flamastry, przysłowia o wodzie zapisane na kolorowych paskach papieru, tekst "wodo!" - zapisany na kolorowym kartonie, rachunki za wodę.

PRZEBIEG LEKCJI

I Wprowadzenie.
1. Czynności organizacyjno - porządkowe, podział uczniów na 5 grup, kryterium podziału stanowią różnego koloru kropelki wody.
2. Odczytanie fragmentu utworu Antoine de Saint - Exupery: "Ziemia, planeta ludzi", zapisanego na kolorowym papierze.
" Wodo!
Wodo, nie masz ani smaku ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędna do życia: jesteś samym życiem. Obdarzasz nas rozkoszą, której niepodobna pojąć samymi zmysłami... Jesteś największym bogactwem, jakie istnieje na świecie..."
Nauczyciel zadaje pytanie problemowe: Czy na Ziemi jest wystarczająca ilość wody?
Uczniowie obserwują ilość wody na globusie, dzielą się spostrzeżeniami.
Nauczyciel demonstruje zasoby wodne na kuli ziemskiej wg schematu zawieszonego na tablicy.
3. Sformułowanie celu lekcji - przekonanie o konieczności oszczędnego gospodarowania wodą - naturalnym bogactwem.
4. Podanie tematu zajęć, może być na barwnej planszy.

II Rozwinięcie.
1. Praca indywidualna uczniów - uczniowie zapisują na kilku karteczkach sposoby, możliwości wykorzystania wody w gospodarstwie domowym (każdy uczeń wpisuje na 3-4 karteczkach po jednej czynności). Następnie przypinają karteczki do tablicy, uczniowie dyżurni porządkują kartki wg czynności, powtarzające się czynności przypinają razem.
2. Praca w grupach - uczniowie układają układankę zawierającą hasła z różnymi sposobami gospodarowania wodą, dzielą je na oszczędne i nieoszczędne.
UKŁADANKA "Oszczędne i nieoszczędne gospodarowanie wodą w domu"

  • Cieknące krany
  • Częsta kąpiel w pełnej wannie
  • Krótki prysznic
  • Zmywanie naczyń pod bieżącą wodą
  • Mycie zębów przy zakręconej wodzie
  • Zmywanie naczyń w zlewie
  • Dokręcanie kranów
  • Stosowanie wodomierza
  • Pranie w zapełnionej pralce automatycznej
  • Wykorzystanie wody po płukaniu warzyw i owoców do podlewania roślin ozdobnych

3. Przedstawienie wyników pracy grupowej - odczytanie oszczędnych i nieoszczędnych sposobów gospodarowania wodą, chętni uczniowie mogą podać własne przykłady.

4. Nauczyciel prezentuje na rysunkach wodomierze - wyjaśnienie, co to za urządzenie

5. Ćwiczenie dla grup - nauczyciel rozdaje zespołom ksero rachunków za wodę. Uczniowie pracują wg instrukcji zapisanej przez nauczyciela na tablicy:
- na rachunku za wodę odszukaj i zanotuj, jaką jej ilość zużyto w ostatnim czasie;
- odszukaj i zanotuj, ile zapłacono za wodę;
- odszukaj, jaka jest cena za 1metr sześcienny wody ze ściekami i bez ścieków.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że mieszkańcy tych domów, które posiadają szamba płacą za samo zużycie wody. Tam, gdzie domy są podłączone do kanalizacji miejskiej, płacimy za wodę i ścieki.
Uczniowie w grupach sporządzają notatkę wg wzoru:
Za okres od ......do...........zużyto w domu ............ wody.
Za 1 metr sześcienny wody płacimy............. zł.
Zapłaciliśmy ostatnio ................ zł.

6. Odczytanie prac grup i wyciągnięcie wniosków z ćwiczenia. Uczniowie mogą dojść do wniosku, że nieoszczędne gospodarowanie wodą doprowadza nie tylko do niepotrzebnego zużycia tego cennego zasobu, ale i dużo kosztuje.

7. Praca w grupach - uczniowie układają po dwa hasła przypominające o konieczności i sposobach oszczędnego gospodarowania wodą, np.: kropla do kropelki - będzie zapas wody wielki. Zapisanie haseł kolorowymi flamastrami na arkuszu brystolu.

III Zakończenie.

1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z niektórymi przysłowiami i powiedzeniami o wodzie. Uczniowie włączają się w wyliczanie znanych im przysłów. Przykłady:
Z wielkiej chmury mały deszcz.
Przepadł jak kamień w wodę.
Cicha woda brzegi rwie.
Podobni jak dwie krople wody.
Wpaść z deszczu pod rynnę.
Burza w szklance wody.
Robić wodę z mózgu.
Woda głowy nie zawróci i kieszeni nie zasmuci.
Wtedy się wodę dopiero szanuje, kiedy jej w studni brakuje.

2. Zabawa - grupy losują jedno z przysłów i za pomocą gestów przedstawiają je kolegom, tak aby ci odgadli, o jakie przysłowie chodzi.

3. Podziękowanie uczniom za aktywny udział w zajęciach i zadanie pracy domowej: Porozmawiaj z rodzicami o wykorzystaniu wody w twoim domu. Dowiedz się, ile twoja rodzina zużywa wody i ile płaci za wodę.

 
 


Racjonalne gospodarowanie wodą w domu : scenariusz godziny wychowawczej
/ Grażyna Leiwńska // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 1/2006 (17) marzec. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2006. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2006/1/060111.htm. - ISSN 1732-7008