
Nowe zestawienia bibliograficzne
Zapraszamy do korzystania z naszych tematycznych zestawień bibliograficznych. W tym miesiącu w bazie kilkuset opracowań pojawiły się nowe pozycje: "Stanisław Moniuszko", "Wychowanie do odpowiedzialności", "Wychowanie do tolerancji", "Wychowanie do wartości" oraz "Wychowanie moralne". Zachęcamy także do zgłaszania do nas tematów, które są ważne i poszukiwane przez naszych czytelników, a jeszcze nie zostały opracowane w formie wykazu bibliograficznego. Chętnie takie przygotujemy!

W jak wybór
26 marca o godzinie 9.00 zapraszamy młodzież gimnazjalną, ponadgimnazjalną, studentów i wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu pn. „W jak wybór”. Materiał filmowy, który zaprezentujemy, to pierwsza w Polsce produkcja edukacyjna dla młodzieży poświęcona prawom zwierząt i diecie roślinnej. W filmie poznajemy historię sześciu osób, które łączy troska o zwierzęta i pragnienie zmieniania świata na lepsze. Monika Bukowska i Magda Matulka pracują w schronisku Korabiewicach. Marta Gusztab jest mistrzynią muay thai. Bisz jest raperem, który przestał jeść mięso z powodów etycznych i porusza ten temat w swoich utworach. Paweł Ochman prowadzi kulinarnego bloga Weganon. Dorota Sumińska, to znana weterynarz i popularyzatorka wiedzy o zwierzętach. Twórcy dokumentu: Adam Ptaszyński – filmowiec z wieloletnim doświadczeniem współpracujący z wieloma fundacjami i instytucjami kultury. Został weganinem podczas kręcenia filmu „To tylko zwierzęta”. Łukasz Musiał –…

Rok Moniuszki
20 lipca 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Tego roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki „imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Tryb. opracowała z tej okazji zestawienie bibliograficzne poświęcone życiu i twórczości Stanisława Moniuszki. Zestawienie zawiera wykaz publikacji dostępnych w zbiorach BPP oraz jej Filii, a także zasoby online oraz wydawnictwa innych bibliotek, dostępne dla naszych użytkowników w ramach usługi wypożyczeń międzybibliotecznych.

100 lat Województwa Łódzkiego
Województwo Łódzkie obchodzi w 2019 roku setne urodziny. Aby uczcić ten wyjątkowy dla naszego regionu jubileusz, Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie planuje przygotowanie dla swoich użytkowników i mieszkańców regionu piotrkowskiego, bełchatowskiego, radomszczańskiego, opoczyńskiego i tomaszowskiego różnorodnych wydarzeń i inicjatyw. Będziemy celebrować urodziny Łódzkiego organizując eksperckie prelekcje z zakresu krajoznawstwa, etnografii, historii, przygotowując tematyczne ekspozycje, jubileuszowe wydawnictwo bibliograficzne oraz zapraszając chętnych na wycieczki i spacery. Informacje o wydarzeniach będą pojawiały się na bieżąco w naszym Kalendarium wydarzeń oraz na stronach naszych Filii.

Jesteś tym co jesz
Biblioteka Pedagogiczna oraz piotrkowski oddział Fundacji Viva serdecznie zapraszają na spotkanie dla młodzieży szkolnej z Michałem Płachcińskim. Naszym gościem będzie wykwalifikowany dietetyk, nauczyciel, pedagog, trener fitness oraz blogujący weganin i entuzjasta żywienia opartego na roślinach. Na spotkaniach, które odbędą się 28 stycznia opowie o tym, jak odżywiać się mądrze, zdrowo i cruelty free. Zapraszamy do zapisu zorganizowane grupy uczniowskie: tel. 44 6495077, Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych

Zajęcia z edukacji ekologicznej
Po małej przerwie wracamy z edukacją ekologiczną! Zapraszamy do korzystania z naszej oferty zajęć. W ramach programu „Multimedialna Pracownia Ekologiczna” oferujemy kilkanaście tematów lekcji i warsztatów, w tym z wykorzystaniem technik multimedialnych, wzbogaconych zabawami ruchowymi i plastycznymi. Zapisy pod nr telefonu: 44 649-50-77, Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych

Czasopisma w BPP
Z przyjemnością informujemy, że z początkiem 2019 roku w naszej bibliotece wznowiona została prenumerata czasopism. Mogą Państwo korzystać z prasy na miejscu, w czytelni biblioteki. Pragniemy zwrócić szczególną uwagę naszych czytelników-nauczycieli na bogatą ofertę czasopism metodycznych i pedagogicznych, a także przydatnych dla nauczycieli bibliotekarzy. Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych do lektury prasy codziennej, regionalnej, hobbystycznej, społecznej. Oferujemy następujące tytuły w prenumeracie: Aura Biblioteka Publiczna Biblioteka w Szkole Bibliotekarz Biologia w Szkole Bliżej Przedszkola Charaktery : magazyn psychologiczny Chemia w Szkole Chowanna (czasopismo o wychowaniu) Dyrektor Szkoły Dzieje Najnowsze Dziennik Łódzki z dodatkiem 7 Dni Piotrków Fizyka w Szkole Geografia w Szkole Głos Nauczycielski Guliwer : czasopismo o książce dla dziecka Język Polski w Szkole Podstawowej IV-VIII Język Polski w Szkole Ponadpodstawowej Język Polski w Szkole – Gimnazjum Kwartalnik Pedagogiczny Mówią…

Bajki bez barier
Nowy rok rozpoczynamy nowymi spotkaniami z Piotrkowskim Centrum Wolontariatu. Spotkania czytelnicze będą kontynuacją rozpoczętego dwa lata temu w BPP cyklu "Bajki bez barier". Zorganizowanym grupom uczniów klas II-III proponujemy cztery terminy zajęć, podczas których uczestnicy poznają i spróbują oswoić nowe niepełnosprawności i ograniczenia. Tym razem uczniowie wysłuchają bajek o wadzie serca, dziecku niewidomym, atopowym zapaleniu skóry oraz chorobie nerek. Wszystkie spotkania wzbogacone są zabawami. Serdecznie zapraszamy do zapisu! Kontakt: Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych, tel. 44 6495077 wew. 24

Sięgajmy po książki
10 grudnia 2018 r. nasza Biblioteka już po raz czwarty uczestniczyła w akcji promującej czytelnictwo pod hasłem "Sięgajmy po książki". Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wodzinie Prywatnym. W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie sięgnęli po utwory nawiązujące do historii i tradycji Polski. Akcję honorowym patronatem objęli: Burmistrz Miasta Tuszyna - Witold Małecki oraz nasza Biblioteka. W programie akcji odbyły się: konkurs międzyszkolny „Piękna nasza Polska cała”, w którym wzięli udział reprezentanci trzech szkół z terenu gminy Tuszyn, a w którym jurorkami były nauczycielki bibliotekarki BPP, warsztaty „Zapraszamy do reklamy” oraz zajęcia zawodoznawcze.

Zajęcia biblioterapeutyczne
Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszej oferty warsztatów biblioterapeutycznych. W ramach programu autorskiego "Moje nastroje" oferujemy pięć tematów zajęć: Jak radzić sobie ze złością, Strach ma wielkie oczy, Kocha lubi, szanuje, Dobra czarownica. Inspiracja tekstem “Malutka Czarownica” Otfrieda Preussler’a, Do serca przytul psa, weź na kolana kota skierowanych do sześciolatków oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Spotkania prowadzą nauczycielki bibliotekarki posiadające uprawnienia do prowadzenia zajęć w tym zakresie nadane przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne. Zapraszamy do zapisu: tel. 44 6495077, Wydział Wspomagania pracy Szkół i Placówek Oświatowych

Bookcrossing
Zapraszamy do zapoznania się z naszą półką bookcrossingową, urządzoną przed wejściem do Biblioteki. Znajdą Państwo tym razem - prócz książek - wiele czasopism oraz płyt CD. Akcja trwa od 4 grudnia i już sporo materiałów znalazło nowego właściciela! Zachęcamy też do przynoszenia własnych wydawnictw, tak by inne osoby mogły z nich skorzystać.

Ostry Dyżur Literacki. Fotorelacja
Tej jesieni Ostry Dyżur Literacki ma w planach odwiedzić 30 bibliotek w Polsce. Od września eksperci literatury dla dzieci odwiedzają książnice w poszukiwaniu dzieci z alergią na czytanie. Wśród palcówek, w których pojawiły się reprezentantki Fundacji Czas Dzieci znalazła się także nasza biblioteka. Diagnozie zostało poddanych ponad sześćdziesięciu uczniów i okazało się, że uczulenie na czytanie wcale nie jest tak powszechne jak nam się wydawało. Dzieci chętnie mówiły o swoich pasjach literackich i z radością przyjmowały recepty, pigułki mądrości i zalecenia od ekspertek. Wydarzenie uwieczniły piotrkowskie media.

O klasach integracyjnych w BPP
Od ponad roku współpracujemy systematycznie z Piotrkowskim Centrum Wolontariatu, które jest koordynowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC. 27 listopada kolejny raz gościliśmy w naszej siedzibie PCW w ramach inicjatywy "Bajki bez barier". Zgromadzonym uczniom wolontariusze czytali książkę Aleksandry Chmielewskiej "Albert i dzieciaki" mówiącą o funkcjonowaniu klas integracyjnych. Lekturze towarzyszyły rozmowy o niepełnosprawnościach i ograniczeniach oraz liczne zabawy.

Szczęście małego czytacza
19 listopada w BPP odbyło się spotkanie promujące zakupy dokonane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupiliśmy 230 książek, które będą dostępne dla naszych czytelników na początku grudnia (obecnie znajdują się w fazie opracowania). Część najbardziej interesujących tytułów została zaprezentowana i omówiona podczas naszego spotkania. Wydarzeniu towarzyszyła prelekcja pani Moniki Poźniak "Szczęście małego czytacza", poświęcona czytelnictwu dzieci.

Do serca przytul psa… Fotorelacja
Tym razem z ofertą zajęć bibliotecznych wyszliśmy poza naszą siedzibę. 20 listopada, na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim, przeprowadziliśmy dla uczniów klasy I warsztaty pt. "Do serca przytul psa, weź na kolana kota", które łączą edukację literacką, biblioterapeutyczną i ekologiczną. Wizyta Biblioteki stanowiła część dużego projektu szkolnego poświęconego zwierzętom, obcowaniu z nimi, odpowiedzialności i pomaganiu. W spotkaniu towarzyszyła nam Fundacja Miasto Kotów i jej podopieczny Twarożek.

Ostry Dyżur Literacki w BPP
27 listopada w BPP będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia odwiedzi nas Ostry Dyżur Literacki. Przedstawiciele Fundacji Czas Dzieci przeprowadzą akcję promującą czytelnictwo w zaskakującej, happeningowej formie. W scenografii gabinetu lekarskiego, w lekarskich kitlach specjaliści literatury dla dzieci będą indywidualnie rekomendować wartościowe książki zgromadzonym uczniom. Wszystkie dzieci otrzymają recepty na książki oraz pigułki mądrości, które wyleczą je z uczulenia na czytanie! Kiedy: 27 listopada, godz. 11.00-13.00 Gdzie: Czytelnia BPP Dla kogo: uczniowie klas IV-V Zapraszamy do zapisu: Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych, tel. 44 6495077

Bezdomność zwierząt. Fotorelacja
19 listopada w siedzibie naszej biblioteki odbyły się warsztaty z Ewą Pawlikowską, zoolożką, certyfikowana opiekunka zwierząt, autorka bloga Grzeczni Podopieczni. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10. Wspólnie z prowadzącą zastanawiali się nad przyczynami bezdomności zwierząt i metodami zapobiegania temu zjawisku w naszym mieście. Zgromadzeni poznali także zasady funkcjonowania schronisk dla bezdomnych zwierząt i fundacji prozwierzęcych na przykładzie piotrkowskiej Fundacji Miasto Kotów, która gościła podczas spotkania wraz ze swoimi podopiecznymi.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Niebawem w naszym księgozbiorze będą dostępne dla czytelników książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Razem z naszymi filiami w Bełchatowie, Radomsku, Tomaszowie Maz. i Opocznie otrzymaliśmy dotację w wysokości 23 tys złotych. Prosimy śledzić katalog z nowościami. Wśród dokonanych zakupów znalazły się pozycje rozwijające zainteresowania czytelnicze użytkowników biblioteki tj. biografie, lektury szkolne, literatura terapeutyczna, wspomagająca naukę czytania, wspierająca nauczycieli w kształtowaniu postaw czytelniczych u dzieci i młodzieży oraz powieści.

Mój przyjaciel kot
Serdecznie zapraszamy zainteresowanych pierwszoklasistów na spotkanie z Ewą Pawlikowską, zoolożką, certyfikowaną opiekunką zwierząt, instruktorką szkolenia psów, blogerką i wolontariuszką Fundacji Miasto Kotów. W tym zimowym czasie, 4 grudnia, tuż przed Mikołajkami zaproszony gość będzie opowiadać o tym, jak prawidłowo opiekować się domowym kotkiem, ja zadbać o koty miejskie, które nie mają domu oraz dlaczego kupowanie zwierząt na prezent, to zły pomysł. Spotkaniu będą towarzyszyć liczne zabawy oraz koci podopieczni Fundacji.

Germanizacja dzieci polskich – ostatni dzień
Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji "Germanizacja dzieci polskich", która została przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. 18 listopada (niedziela) - to ostatni dzień trwania wystawy! Tego dnia na zwiedzanie zapraszamy w godzinach 10.00-16.00 do czytelni BPP.

Bajki bez barier
Wspólnie z Piotrkowskim Centrum Wolontariatu zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu "Bajki bez barier". 27 listopada wolontariusze PCW poprowadzą zajęcia dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej w oparciu o tekst Aleksandry Chmielewskiej "Albert i dzieciaki" przybliżający dzieciom funkcjonowanie klas integracyjnych. Natomiast 11 grudnia młodzi uczestnicy wysłuchają bajki "Cukiereczek" Aleksandry Chmielewskiej i poznają świat rówieśnika chorego na cukrzycę. Zapraszamy do zapisu: Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych, tel. 44 6495077 wew. 24

Spotkanie z Fundacją Viva!
W Piotrkowie Trybunalskim powstają kolejne organizacje działające na rzecz zwierząt. Bardzo nas to cieszy i miło nam, gdy świadomi i aktywni ludzie chcą się spotykać własnie w naszej Bibliotece! Serdecznie zapraszamy wolontariuszy, aktywistów i wszystkie osoby zainteresowane na spotkanie z panią Magdaleną Górą, przedstawicielką Fundacji Viva!, która będzie mówić o szeroko rozumianych prawach zwierząt oraz o zasadach współpracy z fundacją.

Chwała bohaterom
Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim oddali dziś hołd żołnierzom poległym na frontach i polach bitewnych. Delegacja biblioteki odwiedziła piotrkowską wojskową nekropolię powstałą w okresie I wojny światowej. Pod tablicą upamiętniającą żołnierzy polskich poległych za Ojczyznę w latach 1918-1920 złożono wiązankę i zapalono znicze.

11 listopada w Bibliotece
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada Czytelnia Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie będzie otwarta! Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy "Germanizacja dzieci polskich", która została przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Na zwiedzanie wystawy zapraszamy w godzinach 10.00-16.00.

Bibliotekarz w roli. Fotorelacja
25 października 2018 roku odbyła się pierwsza konferencja, której organizatorem była Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim przy współudziale Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Sześćdziesięciu nauczycieli i bibliotekarzy zgromadziło się w siedzibie WODN, by wysłuchać prelekcji o różnorodnych rolach bibliotekarskich oraz uczestniczyć w czterech formach warsztatowych. Wśród występujących gości byli zarówno nauczyciele akademiccy, jak i praktycy bibliotekarstwa. Atrakcyjne tematy referatów oraz intensywna praca warsztatowa zostały wpisane przez organizatorów w kameralną formułę bezpłatnego wydarzenia - Bibliotekarz w roli. Minikonferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy.

Magia, wróżby i zabobony
22 listopada 2018 roku o godzinie 14.30 w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie odbędzie się spotkanie z ekspertami z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Pani Ewa Kurylak, kierownik Działu Naukowo-Oświatowego oraz pan Krzysztof Pisera, etnograf wprowadzą nas w świat magii, wróżb i zabobonów.

Szczęście małego czytacza
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim serdecznie zaprasza nauczycieli przedszkoli, nauczania początkowego oraz nauczycieli bibliotekarzy na spotkanie z panią Moniką Poźniak, psychologiem, bibliotekarzem i nauczycielem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. Wydarzenie pn. "Szczęście małego czytacza - czytelnictwo dzieci" odbędzie się 19 listopada 2018 roku o godzinie 14.00 w czytelni Biblioteki.

Bezdomność zwierząt
19 listopada w Czytelni BPP uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej spotkają się z Ewą Pawlikowską, zoologiem, certyfikowanym opiekunem zwierząt, instruktorem szkolenia psów, autorką bloga Grzeczni Podopieczni oraz wolontariuszką piotrkowskiej Fundacji Miasto Kotów. Zajęcia w formie warsztatowej będą poświęcone tematyce bezdomności zwierząt. Zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych oraz zapisu (tel. 44 6495077).

Warsztaty dla nauczycieli
6 listopada w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się interesujące wydarzenie. Warsztaty w formie instruktażu dla nauczycieli poprowadzi pan Łukasz Czuryłło z Przedborza, anglista i polonista z 20-letnim stażem, tłumacz, aktywny publicysta czasopism metodycznych. Jest osobą znaną w swoim otoczeniu z bardzo wielu inicjatyw społecznych, pedagogicznych, organizatorem wydarzeń muzycznych, ekologicznych, literackich, charytatywnych, sportowych i nie tylko... Nominowany do tytułu "Człowiek Powiatu Radomszczańskiego". Posiadacz wielu pasji. Polecamy i zapraszamy do zapisów w Wydziale Udostępniania (tel. 44 6495077) naszej Biblioteki.

Germanizacja dzieci polskich
Biblioteka Pedagogiczna zaprasza wszystkich zainteresowanych do zapoznawania się z prezentowaną w czytelni w dniach 3-31 października wystawą "Germanizacja dzieci polskich". Wystawa goszcząca u nas z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości została przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi - dr Tomasza Toborka i Artura Ossowskiego. Zapraszamy również nauczycieli klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych do zapisów grup uczniowskich. Zwiedzanie wystawy zostanie połączone z prelekcją pana Andrzeja Popłońskiego, historyka, dyrektora BPP. Zapisy pod numerem tel. 44 649 50 77.

Nowelizacja prawa autorskiego
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na spotkanie z Dariuszem Skrzyńskim, prawnikiem, specjalistą od prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego, które odbędzie się 11 października w czytelni BPP w godzinach 10.-15.00. Tematyka szkolenia będzie dotyczyła nowelizacji prawa autorskiego w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych oraz wybranych zagadnień dotyczących ochrony danych osobowych. Uczestnicy spotkania otrzymają materiały w formie elektronicznej. Zapisy: Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych, tel. 44 6495077

Im zawdzięczamy wolność
Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza uczniów, nauczycieli i innych zainteresowanych na konferencję pn. "Im zawdzięczamy wolność". Spotkanie z historia odbędzie się 20 września, w godzinach 14.30-16.30 w czytelni BPP. W ramach wydarzenia wystąpią: Artur Ossowski - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, Barbara Śpiewak - konsultant WODN w Piotrkowie Tryb, Robert Rudnicki - historyk, nauczyciel, autor książek, regionalista oraz Andrzej Popłoński - historyk, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie.

Bibliotekarz w roli
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli zapraszają 25 października 2018 roku na minikonferencję dla nauczycieli i bibliotekarzy ph. "Bibliotekarz w roli". Kameralna formuła bezpłatnego, jednodniowego wydarzenia oferuje wystąpienia doświadczonych prelegentów z ośrodków akademickich i szkół oraz warsztaty bogate w dobre praktyki. Patronat honorowy nad konferencja objął Marszałek Województwa Łódzkiego - Witold Stepień. Więcej informacji na stronie minikonferencji.

Ostatni leśni
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza w dniach 03.09-28.09.2018 r. na wystawę pt. "Ostatni leśni". Mazowsze i Podlasie w ogniu 1948-1953. Wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Warszawie przedstawia walki żołnierzy niepodległościowego podziemia z wojskami NKWD oraz KBW. Prezentuje sylwetki polskich bohaterów oraz materiały źródłowe informujące o ich tragicznym losie. Dla zorganizowanych grup uczniowskich oferujemy zwiedzanie wystawy połączone z omówieniem tematu. Prelekcję wygłosi Andrzej Popłoński, historyk, dyrektor BPP. Zapisy - tel. 44 6495077, Wydział Wspomagania Pracy Szkół i Placówek Oświatowych.